Klişeler Derlemesi ve Klişeler

Klişe nedir? Klişe örnekleri? Klişe ve Klişe Çeşitleri? Nedir? Nelerdir?

Klişe Nedir?

Kelime anlamıyla basmakalıp demektir. Basım işlerinde kullanılan kabartmadır. Kısacası anlamı birbirinin tekrarı demektir. Tekrar eden şeyleri sözler ve durumlar için de tekrar etmek için kullanılan bir durumdur.

Zamanla filmler ve diziler için kullanılan basmakalıp yani klişe durumlar genel şöyledir.

Televizyon izlerken bir amerikan yapımına denk geliriz ya ….. böyle olmadı aslında benim kast ettiğim klişeler gözümüze sokulan amerikan hayatı örnek:

1. Amerikan lise draması

A-) Çalışkan Olmak

Her izlediğim filmde dizide amerikan liselerinde kişi sınıfları vardır ve okula girdiğiniz anda okuldaki öğrenciler sizin dış görünüşünüze göre sınıfınızı belirler örnekler ile şöyledir.

Zeki kibar çalışkan ve gözlüklü isen ineksindir bu sınıf genelde sürekli ders hakkında konuşur bir kız onlara dokunduğu zaman yada onlar ile sohbet ettiği zaman orgazm olurlar ve bir anda bir öz güven gelir. Ardından okulun futbol kaptanı tarafından dayak yer yada okulun popüler kızı onunla oynar yani sevişeceğiz bahanesi ile onu insanların olmadığı bir yere götürür tam sevişecekleri sırada okulun havalı çocukları ve o güzel kız der ki ;

“hahahah seni gerizekalı inek gerçekten senin gibi bir eziğin böyle kız ile beraber olacağını mı düşündün ??” 

der ve sonrasında onu ya bir güzel döverler yada onu videoya çekerler sonrasında döverler.

B-) Partiler Partiler

Bu örneğimizi aileleri tatile gittiğinde evde sürekli parti veren çok zeki arkadaşlar hakkında şimdi okulda standart bir öğrenci düşünün bu çocuk popüler olmak istiyor ve ailesi gittiği günün akşamı bakın gittiği günün akşamı diyorum hiç bir önlem alma plan yapma falan yok tabi ilk önce giderler bir parti davetiyesi hazırlarlar sonrasında bunu okulda tanıdıkları tanımadıkları herkese dağıtırlar sonrasında parti başlar ama parti bir noktadan sonra kontrolden çıkar millet kafayı yer sonunda evden eser kalmaz bu çocuğun eve verdiği hasarın parası ile yeni ev alınır derecesinde bir manzara ortaya çıkar ailesi eve gelir çocuğa;

“git odana cezalısın telefon pc yada konsolu 1 ay kullanmak yasak ve ayrıca artık harçlık yok”der

sonrasında çocuk okulda çok popüler olur herkes ile kanka modundadır. Size Proje X filmini izlemenizi öneririz.

Bizde muhtemelen: Ya biz yapsak bunun aynısını aile evlatlıktan reddeder ki haklıda.

C-) Aşık Nasıl Olunur?

Başka bir örnek ise bu lise dramasına bir kız bir adama aşıksa ve o kız çok güzelse o mutlaka arabası olan çok havalı ama geri zekalı olan bir futbolcu ile çıkar ama aralarındaki ilişki kız hamile kalınca biter ve o çocuktan bir daha haber alamaz o güzel kız sonra beş parasız uyuşturucunun dibine vurmuş aptal bir sürtük olarak bir çocuk ile sokakta yaşamaya başlar.

2. Amerika tekdir gerisi köpektir !

Bu klişemiz’de amerikan yapımı olan süper kahraman filmlerine dizilerine yada çizgi romanlarına gelsin bu süper kahraman filmlerinde dünya’yı bir şey tehdit eder mesela;

Uzaylı: Nedenini anlamadığım bir şekilde bu uzaylılar sürekli ama sürekli Amerika’ya düşer yada başka yere düşer ama Amerika ’ya gider neden ? 

Çünkü uzaylı da amerikan 😀

Keşfediliş: filmde ilk önce ezilen ana karakterimiz sonrasında yaşlı bir bunak tarafından keşfedilir bu bunak bildiği her şeyi ona öğretir ve Amerikalı baş rolümüz dünyanın kurtarıcısı olur bakın ama sadece Amerika ’yı kurtarır ve Amerika kurtulunca tüm dünya kurtulur !!!

bakın en evrensel konuda bile amerika’lıları yada hristiyanları övme vardır 

örnek:hristiyanlık inancında şeytanlar iblisler bir insanın bedenine girer mükemmel bir rahib çıkar ve o şeytanı def eder sonrasında ya dünya kurtulur yada şeytanın ele geçirdiği kişi kurtulur sadece ve sonrasında sürekli tanrı’ya şükreden mükemmel insanlar görürüz

3. Amerikalıların her iş değerlidir ve kutsaldır !!!

Bunun açıklaması şudur ister çöpçü ol ister bir CEO bunların hepsinin bir ortak özelliği vardır hepsinin yaptığı iş kendilerine göre kutsaldır mesel bir şirketin CEO’sunun diyelim dünya üzerindeki en iyi şirket seninkidir diğer şirketler seni takip eder senin inandığın değerler inanır ve sana göre hareket eder ve bu işin kurucu yada ilk yapan kişi diyelim o kişi bu işin tanrısıdır kuralları o yazar ve nesilden nesile değiştirilmeden aktarılır.

örnek olarak bununla ilgili çok kısa ve klişe bir muhabbet yazalım:

Ah tanrım mükemmel büyük babam jonathan hep derdi ki : “İŞİNİ HER ZAMAN EN İYİ ŞEKİLDE YAP !!!”

 ve bu lafı beni çok etkilemiştir nesilden nesile aktarılır bu lafı öyle bir laf ki ölüyü diriltir o derece önemli bir laf yani !

Aynen dostum senin büyük baban mükemmel bir büyük baba bundan sonra ona bende büyük baba diyeceğim onun ahlak kuralları benimde ahlak kurallarım artık !!! “ve biliyorum çok saçma bir şey oldu ama örnek için gerekiyordu :D”

Sanmayın ki burada bitiyor. Hayatın her yerinde sürekli kullanılan filmden animeye sürekli gelen bir olaydır. Süper kahramanlar iyidir. Şehir kurtarılır ama şehir yok olur. Daha neler neler. Siz de aklınıza gelenleri yazın da görelim. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir