Yollarda ki İki Düz Sarı Çizgi Ne Anlama Gelir ?

Yol Çizgileri

Yolda ki sarı iki çizgi ne anlama gelir? Sarı iki çizgi ile beyaz iki çizgi arasında ki fark nedir? Kara yollarında ki iki devamlı çizginin anlamı? İki devamlı sarı çizgi ne demektir?

Bu gün dünyanın en yaygın olarak kullanılan ulaşım şekli olan karyolaları yüzlerce işaret ve tabela ile düzenlenmektedir. Dur, Deva et, Dön gibi anlamlara gelen bir çok tabela bulunur. Bunun yanı sıra ayrıca bazı işaretler kenarlarda değil yolun üstünde bulunur.

Bu işaretlerden bir tanesi de devamlı çizgilerdir. Devamlı çizgiler sağdan sola, sodan sağa geçmenin yani sollamanın yasak ve tehlikeli olduğu anlamına gelir. Devamlı çizgilerin olduğu yerlerde sollama yapmak, önde ki aracı geçmek kesinlikle yapılmamalıdır.

Bunun yanı sıra bazı yollarda ki çizgiler sarı iken bazı yollarda ki çizgiler beyazdır. Peki Sarı devamlı çizgi ve beyaz devamlı çizgi arasında ki fark nedir? Kara yolları trafik düzenlemesine göre sarı çizgiler, beyaz çizgilerden daha üstündür. Örneğin güvenli bir ve düz bir yolda bile yol kenarında ki çiziler sarıdır. Bunun sebebi bu kısmı geçmek, ortada da ki çizgiyi geçmekten daha tehlikeli olduğu içindir.

Dağ patikası ve Uçurum kenarı gibi zorlu yollarda ortada ki çizgilerde tıpkı kenarlarda ki gibi sarı olabilir. Bunun nedeni diğer yollara nazaran daha tehlikeli bir yol olduğu içindir. Normalde Devamlı çizgiyi geçmek bir risk teşkil ediyorsa, Bu gibi yollarda geçmek daha büyük bir tehlike içeriyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir