Star Vs Forces Of Evil inceleme

Star Kötü Güçlere Karşı, Distney tarafından çekilmiş çizgi film serisidir. 2015 yılında ilk bölümü Disney Chanel ‘de yayınlanmıştır. 4 Sezon ve toplam 56 bölümden oluşmaktadır. Fantezi türünde olağan üst olayları konu almaktadır.

Karakterler

Star Butterfly

Star Butterfly

Başka bir boyutta yaşayan çılgın ve savaşçı ruhlu Mewni prenses’i kendisi dünyaya ilk geldiği zamanlarda çok asi ve gerçek anlamda çılgındır bu yüzden annesi ve babası olan kraliçe Moon ve Kral River Butterfly onu daha sorumlu bir prenses olması için dünyada bir okula yazdırır ve orada ilk olarak Marco diaz ile tanışır.

Marco Ubaldo Diaz

Marco Ubaldo Diaz

Kendisi star dünya’da okula yazıldığında okul müdürü ona Star’a okulu ve çevreyi tanımasını rica eder. Star’ın tuhaf ve “korkunç” büyüler yaptığını düşünerek günün sonunda korku içinde evine gider ve görür ki star onun evindedir.

Okuldan eve dönmeden Star’ın önce ailesi Marco’nun ailesi ile konuşur ve dünyada bulunduğu süre boyunca Marco’nun evinde kalır. Zamanla çok iyi dost olmaya başlarlar hatta zamanla aslında çook uzun zamanla birbirlerine aşık bile olurlar.

Hikaye ve yaşanan olaylar

Başka bir boyutta yaşayan çılgın ve savaşçı ruhlu Mewni prensesi olan Star Butterfly dünya’ya geliyor kral ve kraliçe Moon ve River Butterfly onu dünyaya götürmesinin sebebi ise çok asi ve çılgın olması ve dünyada gerçek bir prenses olmayı umut etmeleridir.

  • Aslında kız babasına çekmiş bunu isteyen sadece annesi Moon’un baskısı ile River’da bunu ister.

Dünya da bir okula yazdırıyorlar okulda ona yardımcı olması için Marco Diaz adında bir çocuğa güveniyorlar. Marco kendisini ne kadar asi ve çılgın olduğunu sansa’da aslında okuldaki en dikkatli titiz ve korumacı kişidir. İlk başta Star’da hiç hoşlanmasa da hatta korksa da sonradan onunla en iyi arkadaş olur ve Star Marco’nun evinde kalır dünya da olduğu süre içerisinde, hatta birbirlerine aşık bile olurlar.

Aslında Star’ın ona aşık olması çok normal çünkü Marco onun dünyadan ilk arkadaşı ve onu hayatından çok seven tek arkadaşı diğer arkadaşları tıpkı kendisi gibi biraz bencil ve vurdum duymaz. Arkadaşları derken zaten Star’ın 2 arkadaşı vardı.

  1. Pony Head: Uçan bir tek boynuzlu bir at kafası olan Pony Head, Star dan daha enerjiktir. Star’ın Marco gelene kadar tek ve en iyi arkadaşıdır. Genelde Star’ı tehlikeye sokar bu yüzden Marco ile arada sırada kavga ederler. Kendisi tek boynuzlu atların bulunduğu boyutun prensesidir.
  2. Tom Lucitor: Tom şeytanın oğludur. Aslında Star’ı çok sever ve onun eskiden sevgilisi idi. Star ondan ayrıldı çünkü çok çabuk sinirleniyor ve etrafa ve yanındaki kişilere zarar veriyordu. Sonrada kendini Star için düzeltti artık fazla öfkeli biri değil şimdi ise tekrar sevgili oldular.

NOT: Bence Tom, Star kendini çok değiştirdiğinden dolayı ondan ayrılacak çünkü artık kendisi gibi hissetmiyor. Star bence Tom’u tıpkı Oskar gibi Marco’ya benzetmeye çalışıyor. Tom bunu eninde sonunda anlayacak.

Hikaye sağlam ama bana nedense en iyi dostuna aşık olma birazcık klişe geliyor. Star hemen Marco ya aşık olmadı daha önce sırf Marco ya benziyor diye Oskar Greason adında bir çocuğa aşık olmuştu. Star, Marco’ya aşık olduğunu söylemeden önce Oscar dan ayrıldı. Oskar’da bunu anlayış ile karşıladı tabi buda bu klişeyi birazcık örtüyor.

Sonradan hikayeyi uzatmak için Star’ın kişisel gelişimine daha fazla odaklanıyor. Düzgün anlatamıyorlar ve bu anlatımı çok yavaş ve sıkıcı bir şekilde anlattığı için dizi eski ve akışkan hikaye anlatım tadını vermiyor. Bu yüzünden sıkıcı olma yolunda ilerliyor. İyi bir haber dizinin  final sezonu 2019 da başlıyor umarım güzel bir final ile bitirirler. Tıpkı Steven Universe ün en son yayınlanan bölümü gibi tam yerinde bitirirler ne çok fazla ne de çok az.

Tahminimce finalde klişe olacak. Neden mi? Basit dizide Eclipsa adında eski bir kraliçe var ve Mewni deki herkes bu kraliçenin kötü olduğuna inanıyor “star hariç”. Nedeni ise biraz saçma ama birazda haklılar nedeni şu kraliçe Eclipsa kraldan hoşlanmıyordu. Bu yüzden ondan gizli olarak ve bir canavar ile ilişkiye girdi. Eclipsa’nın canavardan bir kızı oldu. Bu kızı kral ve yüce kurul öğrendi. Eclipsa’yı dondurarak cezalandırırlardı.

Eclipsa Moon bir kraliçe olduğu zaman onunla arkada da oldu. Bir anlaşma yaptılar. Anlaşmanın şartı şöyle idi. Eclipsa Moon çok zor bir duruma geldiğinde ona istediği şeyler yok etmek için bir büyü verdi. Anlaşmaya göre Moon bu gücü kullanır ise Eclipsa özgür olacak ve Moon bu gücü düşmanlarını yenmek için kullandı. Hapishaneden çıktı ama tamamen aklanmadan özgür olamazdı.

Burada ki dikkate edilecek konu ise Kızının elinden alındığını öğrenmesi oldu. Sonunda kızını bulduğunda ise çok kötü birisi olduğunu öğrendi. Kızını alındıktan sonra duygusuz robotlarca yetiştirildiğini ve bu sebepten de kötü birsi olduğunu anladı.

Kızı Mewni işgal etti. Kızını yok etmek için Star’ın değneğini kullandı. Kızı ölmedi sadece bir bebeğe dönüştü. Kraliçe ise kızını da alıp aşkı olan Globgor’u uyandırmaya gitti.

Aşkını uyandırdığında olanları öğrendi. Mewni’yi yerle bir etmeye çalıştı. Eclipsa onu durdurmak için kendisini feda etti. Eclipsa’nın ölümünü görünce öfkelenip tüm gücünü kullanarak savaşı kazanacak ve Marco ile evlenecek. Ya da klişe yani Seven Universe gibi olmayacak, Kesinlikle Ters köşe etmeyecek.

Bitti, finali güzeldi. Star Mina adında ki canavar avcısını yendi. Yenmesi için sihri yok etmesi gerekti yok ettiği zaman Marco’yu bir daha göremeyeceğini düşünüyordu ama yok edince Mewni ve dünya arasındaki boyut kapısı açıldı Marco ve Star o boyut kapısına doğru gittiler. İkisinde aynı anda kapıya dokunduğunda dolayı kapı patladı ve 2 boyut birleşti güzel bir finaldi. Bir Sword art Online etkisi bırakamadı. Beni şaşırttı mı? Hayır tabi ki de. Klasik bir finaldi. Devamını merak ediyor muyum? Hayır, çünkü dizi güzel bitti.

NOT: Biliyorum, Senin Sword art Online takıntın ne diyebilirsiniz? Aslında bir takıntım yok. Sword art Online’ı sürekli örnek veriyorum çünkü çok sağlam bir final yaptı. Bu sebepten sürekli ben izlediğim anime ve çizgi filmler karşılaştırma yaparım ama karşılaştırma kararımı etkilemez kesinikle .

Puanlama:

  • Yazar Puan: 10/9
  • Site Yıldız: 5/4 ★★★★✰
  • IMDb Puanı: 8.1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir