Neon Genesis Evangelion İnceleme

Yazar Not: Öncelikle çok özür dilerim ben bu anime’nin vermek istediği mesajı anlayamadım sağlıklı bir şekilde yorumlayamadım yani ben ne gördüysem ve anladıysam sadece onu yazdım nerede hata yaptıysam yada eklenmesi gereken bir şey var ise ki kesin vardır lütfen yorumlarda belirtin’ki bende öğreneyim 😉

Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta.  Fakat Birleşmiş Milletler’e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV’ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan ‘Angel’ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV’ün başkanı Gendo İkari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. 

neon genesis evangelion tokyo 3 ile ilgili görsel sonucu

Niye çağrıldığını anlamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV’ün merkez üssünde babası ile karşılaşır. Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo İkari oğluna, Shinji’in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel’la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır ….

Karakterler 

Shinji İkari:

Annesi daha o bebekken ölmüş ve babası onu terk etmiş. Bu yüzden babasından nefret ediyor. Yıllar sonra babası onu arıyor ve yanına çağırıyor. Yanına çağırdı sırada bir havari şehre saldırıyor. Saldırı sırasında spor abası ile Misato Katsuragi onu almak için geliyor. Shinji ile sığınağa gidiyorlar ve shinji yıllar sonra babasını görüyor.

Babasının dediği şey ile şok oluyor “evangelion’a pilotluk yaparmısın”. Shinji evangelion un görünce“ben bunu yapmam sen beni sevdiğin için değil bu korkunç robota pilotluk yapmak için çağırdın” diyor. Babası karşılık olarak “yapmayacaksan gidebilirsin” diyor. Shinji önceki evangelion pilotu olan Rei Ayanami’nin ağır yaralı olduğu halde görevi yapmak istediğini görünce, Rei için bu görevi kabul ediyor.

İlk savaşını kaybetmiş bir şekilde hastanelik oluyor ve sonrasında Asuka adında ondan nefret eden bir kız ile tanışıyor.

Asuka Langley

Asuka Evaların yetersizliğinden dolayı Almanya’dan Japonya’ya gelen bir pilottur. Shinji anlık olarak pilotluğa tek uygun kişi olduğu için onunla ortak olmak zorundadır

———- SPOİLER VAKTİ ! ———-

Öncelikle şunu belirteyim; Ben bu animeyi baş tacım yapmak istiyordum ama sırf ana karakteri yüzünden kötüler listeme girdi. Bakın iyiler listesinde son sırada bile değil kötüler listesinde en son sırada çünkü bu dizi sadece 1 tane karakter yüzünden bu listede diğer diziler gerçekten berbat olduğu için bu listede.

 Şimdi !  Yukarı da ki resimde ki dizide ana karakterimiz olan Shinji Ikari.

“Bilerek bu pozu seçtim çünkü göreceğiniz tek şey bu karakterin sabah akşam ezik gibi ağlaması olacak !!! ”

Sadece ama sadece ağlıyor, sızlıyor, ben pilot falan olmam diyor. Tamam olaylar falan çok güzel planlanmış kıyamet sonrası dünya, hayatta kalmaya çalışan insanlar. Bu  yüzden ve insanlar çok stresli çok sinirliler herkes gergin tek bir ufak kıvılcım çıksa patlayacak derecede gergin bir ortam var.

Ortam çok kaliteli yapılmış üstelik maddi sıkıntıları düşünürsek muazzam bir yapımdır Evangelion. Lakin Keşke ana karakteri geri zekalı Shinji yerine Asuka’yı gerçek ana karakter yapsalardı. Dizi çok daha kaliteli olurdu ki zaten öyle, sırf Shinji yüzünden kötüler listeme koydum. Shinji olmasa bu anime iyiler listemde 1. sırada rahat bir şekilde yer alırdı. Shinji olsun ama ana karakter olmasın ve benim bugüne kadar gördüğüm en salak en sönük ana karakter Shinji İkari dir.

Ana karakter olmasa, bu çocuk yan karakter olsa, hikayesini zerre merak etmezsiniz. Diziyi bitirince Asuka ya hak verdim bir karakter ancak bu kadar geri zekalı olabilir.

Mesela karakterimiz düzgün bir olay yaptı ve biz de onu taktir ettik hemen sonrasında salakça bir şey yapıyor. Gözümden hemen düşüyor. Dizi boyunca bunları izledim ben keşke Shinji İkari ana karakter olmasaydı.

Dizinin son final bölümünde Asuka bütün olayı yürütmeye başladı. Kendisini kabul etmeyen bir devlete karşı da savaşmaya başladı. Eva’nın kapanmasına 3 Dakika 30 saniyesi vardı. Asuka durumu hesaplayıp her birisi için 20 saniyesi olduğuna karar verdi. Her bir Eva’yı tek tek öldürdü. Sonunda gücü tükendi ve Öldürdüğü tüm Mehca’lar geri canlandı. Kelimenin tam anlamıyla, “Asuka’nın İçinden Geçtiler”.

Evangelion ne hissederse Askuka onu hissediyor. Bu durumu güz önüne alarak, Evangelion’unun gözüne kaderin mızrağı girdi. Bir gözünü kayıp etti.

İlgili resim

 Birden devletin bütün Evalarında kaderin mızrağının kopyası var oldu. Asuka nın eva’sını parçaladılar. Asuka ağır yaralı olduğu halde hala hepsini öldürmek için çaba gösterdi. Sonra bütün o Mechalar Asuka’ya kaderin mızrağının kopyalarını fırlattı.

Buna rağmen Asuka hala hayattaydı. Devletin Mecha’ları Asuka’nın Eva’sını sanki yeni ölmüş bir hayvan görmüş akbaba gibi paramparça etti. Geride sadece et ve kemik kaldı. Asuka ölüyor ve Shinji, Asuka öldükten sonra çıkıyor ağlıyor. Asuka öldü diye” ve bütün Mechaları çarmığa gererek öldürüyor.

Lan seni At Kafası Asuka öldü ve bütün suç senin. Gereksiz ergen tavırların yüzünden. Asuka şiş kebap oldu. Bu at kafası Shinji yüzünden Asuka öldü. Gerçekten nefret ettim bu karakterden anime tarihini en gerizekalı en sönük ANA KARAKTERİ”.

Biliyorum Shinji bu savaşta yer almak istemiyor terk ettiği babası onu yıllar sonra sırf bir mecha ya pilotluk etsin diye ona baskı kuruyor. Normalde bir anime karakterinin bulunduğu berbat ruh halinden bir anda değil yavaş yavaş kurtulması lazım bu gerçek hayat için de geçerlidir ama bu karakter hiç çaba göstermiyor sadece ağlıyor ve sızlıyor.

Asuka senin ergenliğin yüzünden gözünü kaybetti belkide travma geçirdi bir daha Eva’ya binemeyecek ve Eva’ya binmek onun için bir amaç bir tutku ve bu amacını sırf aptallığın ve ergenliğin yüzünden kızın elinden gitti.

Bakın ben bu dizinin olay örgüsüne bir şey diyemem hakkımda yok ama ana karakteri zerre kadar sevmedim ve bundan sonra ne yaparsa yapsın sevmeyeceğim. Benim için takıntı oldu. (EN: Ben de nefret ettim.)

Bakın shinji olmasa puanım bu animeye 10 üzerinden SONSUZ olacak ama sırf bu karakter var diye 6 veriyorum. Nedeni ise karakter gerçekten kritik noktalarda hiç bir şey yapmıyor, yapsa belki gönlümü alacaktı ama hayır beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu dizi bu tavsiye ediyor muyum elbette ediyorum bu şaheser ama Shinji yüzünden sinir krizleri geçirmezseniz, güzel bir anime diyebilirim.

Şimdi şöyle düşünebilirsiniz sen bu anime’ye nefret’mi kusuyorsun yoksa seviyor’musun cevabı aslında basit anime’yi sevdim ama ana karakterden nefret ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir