Manga Nasıl Çevrilir? Nasıl Editlenir?

Manga nasıl çevrilir? Webtoon Nasıl Çevrilir? Manga Nasıl Editlenir? Webtoon Nasıl Editlenir? RAW dosyası Nasıl İndirilir? Edit Programları Nelerdir? Webtoon Birleştirme Nasıl Yapılır? Webtoon Ayırma Nasıl Yapılır?

Manga ve ya Webtoon Çevirmek ve / ve ya edilememek mi istiyorsunuz? Bu video size Manga ve ya Weboon Çeviri ve Edit ‘e başlamak için çok güzel bir kaynak olacak.

Başlamadan önce iki uyarım var. Birincisi Manga seçerken Türkiye de yayıncısı olmayan mangaları seçin. Yoksa Telif sıkıntısı yaşarsınız ve Çevirileriniz boşa gider. İkinci uyarım ise Manga ve ya Webtoon’u halihazırda çeviren birisi olup olmadığını kontrol edin. Google’den, Manga TR’den ve ya Puzmoss gibi sitelerden yapabilirsiniz.

Video’da sözü edilen Yardımcı kaynaklar ve linkler.

Resim Edit Programları:

Edit yani Düzenleme bu işte önemli bir yere sahiptir. Paint ‘den ve ya Photoshop ‘dan da yapılabilir. Yetenek ve istediğiniz kaliteye bağlıdır. Şu programları kullanabilirsiniz.

 1. Adobe Photoshop (Ücretli)
 2. Gimp (Ücretsiz)
 3. Paint (Ücretsiz)

RAW Kaynağı:

Edit yaparken yüksek kaliteli resimlere ihtiyacınız olacak. Bu kaynaklardan İstediğiniz Mangayı bulup İndirebilirsiniz. Tabi kendi özgün kaynağınızı da bulabilirsiniz.

 1. Mangabat
 2. Mangadex
 3. Mangarock

Font Kaynakları:

Bir çeviri için en azından 2-3 tane fonta ihtiyaç duyuluyor. Bu fontlar MS Comics ve ya Calibri de olabilir DG-Digital ‘de olabilir. Bu ne çevirdiğinize, konuya ve yere göre değişebilir. Hem İnternetden hem de belli kaynakardan edinebilirsiniz.

 1. Fonttr
 2. Dafont
 3. 1001 Fonts Free

SFX Yardımcıları:

Manga ve Webtoon’larda ki ses efektleri için özel yardımcı kaynaklar. (Örn: Açar, Koşar, Adım, Pat, Güm)

 1. thejadednetwork (Japonca)
 2. domandhyo(Korece)
 3. Drive – Özel Dosya – Manga TR (Türkçe Karşılıkları)

Paylaşma Kaynakları:

Çeviriniz Bitti. Peki nasıl insanlara sunacaksınız? Tabi ki İnternet aracılığıyla. Öncelikle kendi siteniz olmasını önerim. Bazı fansublar sadece disqus kullanıyor ama ben pek doğru bulmuyorum. Hiç bir teknik altyapınız yoksa da bair blogger açın. Sonra da genel paylaşım plantromlarınıa yükleyin. Daha niceleri var ama mesela;

 1. Manga TR ( Onay Süreçli)
 2. Puzzmos (Arşiv yükleme sisteminden çıktılar)
 3. Seri Manga ( Onay Süreçli)
 4. TR Webtoon (Yüklemeyi kendileri yapıyorlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir