4. Duvar Nedir ?

4. duvar dediğimiz terim en kısa açıklaması ile bir filmde dizide yada çizgi romanda karakterin yada karakterlerin direkt okuyucu yada izleyiciye iletişime geçmesine denir. Peki bu 4.duvar neden var ?

Genelde 4.duvar mizah amacı ile yada özel bir mesaj vermek için kullanılır. Eskiden yunan ve diğer tiyatrolarda oyun üç tarafı çevirili olan bir alanda oynanırmış(aslında hala öyle). Dördüncü duvar ise seyirciler oluyor. Tabi oyuncular Orayı da bir duvar olarak kabul edip öyle oynuyorlar. Ne zaman ki oyucu hitabetini seyirciye çevirirse o zaman 4. duvarı yıkmış oluyor.

Aslında bu oluşum tiyatrodan kalan bir alışkanlıktır. Birçok anima, manga ve çizgi roman karakteri 4. duvarı yıkıp seyirci ile iletişim kurar. Bunlardan bazıları ise şöyledir:

1. Spider-Man / Peter Benjamin Parker

Örümcek Adam

Kendisini sinir bozucu mizah anlayışı ile düşmanlarını delirtip üzerine savaş sırasında bizimle bir şekilde iletişime geçebilir karakter kendi kafasında zamanı durdurur yada karşısında bir karakter konuşurken kamera’ya bakarak bizim iletişim kurar.

2. Deadpool / Wade Wilson

Deathpool

Kendisi Spiderman’dan daha çok kafa bozan sinir bir şekilde dördüncü duvarı yıkar. Aslınmda spiderman’ın aksine bunu bilinçli ve çok sık yapar. Bu hareketlerini filmlerde ve çizgi romanlarda sıkça göstermiştir. Kutucuklara ve yazara müdehale edebilir.

Deathpool

Örneğin yukarı da gördüğünüz karede Deathpool doğrudan yapımcı şirkete hitap ediyor.

Dördüncü duvar olgusu sadece çizgi romanlarda değil film ve çizgi filmlerde de sıkça görülür.

Kısa bir liste yaparsak şunlar listede var.

  • Sarah / Gumbal isimli çizgi filmden.
  • Tyler Durden / Fight Club ‘dan.
  • Bat Mite / DC ‘den
  • Dr. Strange / Marvel’den
  • Mr. Mxyzpltk / DC ‘den.
  • Scott Pilgrim

Daha sayamadığımız yüzlerce karakter de bu listeye dahildir. Umarım konuyu atlatabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir