Victor Hugo ‘nun Hakaret Yiyerek Övüldüğü O anın hikayesi

Victor HUGO

Sefiller, Sefillerin Yazarı, Victor Hugo, Victor Hugo ‘nun Hikayesi, 1887 yılı, Gazeteci ve Victor Hugo, Victor Hugo ‘nun Övülmesi

Victor Hugo, Romantizm akımının öncüsü ve ilk eseri olan Sefiller kitabının yazarıdır. Kitabın dünyada ki ünü tartışılmaz bir gerçektir. Bu kadar ünlü bir adam en çok nasıl övülebilir ve ya kendisini en çok övülmüş hissettiği an nedir.

Çoğumuzun aksine kimse ona “Dünyanın en iyi yazarısın” gibi bir sözü değil de hakaret yediği bir anı anlatıyor Victor Hugo. Hikayesi yaşadığı dönem olan 1887 ‘de geçiyor. Victor Hugo bir gazeteci ile olan söyleşisinde o anınında şöyle bahsediyor:

Bir gazeteci ile Victor Hugo ‘nun konuşmasında Gazeteci sorar. “Eserleriniz ve siz bu güne kadar çok olumlu eleştiriler aldınız, çok övüldünüz. Bunlar arasında sizi en çok hangisi hoşnut etti?” Victor Hugo ise bu soruya bir hikaye ile yanıt verir.

Karlı bir kış gecesiydi. Eş dostla yeyip içmiştik. Mesafe kısa diye, evime yaya olarak dönüyordum. Fena halde sıkışmıştım. Hızlı adımlarla, konağımın bahçe kapısına vardım. Kapı kilitliydi içeri giremedim. Ben de var gücümle uşağıma bağırmaya başladım. Igoooor!

Sayısız kez bağırmama rağmen Igor beni duymadı. İdrar torbam Atlas Okyanusu gibi büyüdü. Altıma kaçırma seviyesine ulaştım. Yaşlılık işte…

Çaresizce, bahçe duvarına yanaştım, etrafıma bakındım, görünürde kimse yoktu. Fermuarımı indirdim ve su dökmeye başladım….

Tam o anda arkamdan bir at arabasının yaklaştığını duydum. Ben de hiç kıpırdamadan işime devam ettim. Arabacı nefret dolu bir ses ile “Seni haddini bilmez, buruşuk O***pu çocuğu! o işediğin, Sefiller’in yazarı Victor Hugo’nun duvarıdır.” dedi. İşte hayatımda duyduğum en iltifat dolu söz buydu işte.

Victor Hugo ‘nun nefret dolu sözlerden aldığı övgüyü kendisi gazeteciye böyle aktarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir