Batman’in Baş Kötüsü Joker Kimdir ?

joker comic ile ilgili görsel sonucu

Joker 1940 yılın batman #1 sayısından seyircinin karşısına sunulmuştur ama o bölümde fazla ilgi çekmeyeceği düşünülerek ilk bölümden öldürülmüştür ama sonrasında tabi karakter ilgi çekince tekrar geri getirilmiştir ve batman’in baş düşmanı olmuştu.

Joker’in en bilinen hayat hikayesi

Joker’ın kim olduğu daha açıklanmadı bu yüzden bu karakterin bir çok hayat hikayesi vardır en çok bilineni ise batman the killing joke romanında öğrendiğimiz hikayedir. joker’e göre bir kişinin delirmesi için tek bir kötü gün yeterlidir bu kötü günü ise kendisi çok ağır bir şekilde yaşamıştır.

joker dediğimiz kişi aslında evli ve bir çocuğu olmak üzere olan bir başarısız komedyendir ama bu işten para kazandıramadığın’dan dolayı mafyalar ile bir anlaşma yapar bu 2 kişilik mafya ekibi ile bir asit fabrikasını soymak için anlaşıyor ama bu soygunu yaparken joker’e bir tane içinde rahat göremediği ve basık olan kırmızı bir başlık ve kırmızı bir pelerin veriyorlar bunlar sayesinde hem tanınmayacak hemde dikkatlerini üzerine çekecektir.

Plan işe yaramıyor ve 2 mafya yakalanıyor joker’de “elebaşı bu tutuklayın onu” diyorlar ve joker kaçmaya başlıyor o sırada batman fabrikaya geliyor ve “bu işi bana bırakın” diyor ve joker’in peşine düşüyor.

Joker başlık içerinde batman’i rahat göremediğinden dolayı korkuyor ve asit dolu varile düşüyor varil’den çıkınca cilt rengi beyazlaşmış saçları yeşile dönmüş bir şekilde kahkaha atarak deliriyor.

Joker’in sinema filmleri

Cesar Romero

Joker’i sinemada ilk gördüğümüz zaman 1966 yapımı ilk batman filminde tanıdığımız ama çoğu kişi bu joker’i hatırlasa da ilk akıllara kazınandır.

Jack Nicholson

1989 yılında Tim Burton tarafından çekilen Batman’de Joker’i canlandıran Jack Nicholson’dır “ve kendisi benim izlediğim ilk jokerdir” ve sonrasında muazzam performası ve joker’e yeni bir yorum katan ve joker denilince şu zamanlarda ilk gelen isimdir.

Heath Ledger

Chistoper Nolan ‘ın 2008 yılında çektiği The Dark Knight filminden tanıdığımız joker’dir. Bence da hayatımda gördüğüm en iyi Joker ‘dir. Muazzam performansı ile inanılmaz harika bir Joker yaratmıştır. 2008 de ki muhteşem joker den sonra karşımıza 2012 yılı ile birlikte son kez çıkmıştır.

Jared Leto

2016 yılında suicide squad filminde kendisi’ni joker olarak gördük ama nasıl bir joker olduğunu pek anlayamadık çünkü filmdeki sahnelerinin %80 silinmiştir nedeni ile bu sahnelerin blue-ray halinde kullanılacak olmasıdır bu sebepten dolayı çoğu kişi bu filmden nefret etti “buna bende dahilim” asıl nedeni jared leto’nun performansını beyaz perde’de göremediğimizden dolayıdır.

Tahminimce muazzam olacak olan film şimdiden ımdb’den 10/9.6 olan bir film.

Bu filme herkes umutla bakıyor olmalı’ki 9.6 almış film Türkiye’de 4 ekimde vizyona girecek “heyecanla bekliyorum” bu film dc sinema dünyasında bağımsız olarak 1980 lerde geçecek olan joker filmidir .

Yaptığı en kötü olaylar

Joker bu güne kadar sayısız can almıştır ve bir çok kişiye hem fiziksel hem’de ruhsal olarak zarar vermiştir bunlardan en bilinenleri şunlardır.

Jason Tod ‘u Öldürmek.

batman under the red hood joker beats robin ile ilgili görsel sonucu

Jason todd’un yaratıcıları olan bob kane ve bill finger bir anket başlatır bu ankete göre jason ölsün’mü yaşasın’mı 3 aylık süren anketin sonunda jason todd’un öldürülmesine karar verildi ve joker jason’ı depo’da işkence etti öldürdü ama sonrasında red hood olarak geri döndü. Diğer Tüm Robin ‘lere e hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barbara Gordon’ı felç bırakması

joker barbara killing joke ile ilgili görsel sonucu

Joker batman the killing joke serisinde barbara gordon’ın evine geldi ve onu karnında vurdu ardında jim gordon’a barbara’nın çıplak fotoğrafları ile işkence etti.

Superman’in karısını ardından şehrini yok etmesine sebep olması

joker injustice serisinde superman’in suratına bir sprey sıkıp deniz altına kaçırdığı karısı olan lois lane’i dooms day olarak görmesini sağlaması ardından superman’in karısı ve doğmamış çocuğunu ve ardından lois’in kalbindeki bomba tetikleyicisi ile metro polisi yok etmesi.

injustice comic superman kills lois ile ilgili görsel sonucu
injustice comic superman  metropolis ile ilgili görsel sonucu

Joker’in tanrı olması

Emperor joker adındaki çizgi romanda joker Mr. Mxyzptlk adında bir tanrısal güçlere sahip olan bir varlığı kandırıp güçlerini ele geçiriyor ve bunu yaptıktan sonra bir çin yemeği sipariş ediyor ardında bütün çin halkını afiyetle yiyor.

emperor joker ile ilgili görsel sonucu

Joker her gün batman’i çeşitli işkenceler ile tekrar tekrar öldürüyor.

emperor joker batman deaths ile ilgili görsel sonucu

Bruce Wayne’in eski sevgilisini öldürmesi

2008 yapımı olan the dark knight filminde Joker yakalanıp batman tarafından sorgulanıyor sorguda Joker Harvey Dent ve Rachel kaçırıp içinde benzin bidonları olan farklı depolara götürüyor ama sorguda yerlerini değiştirerek söylemesinde dolayı Rachel’ın ölümüne sebep olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir