Death Note Bitti Nasıldı? Neler Oldu?

Bitti ve mükemmel bir anime idi ama sırf diziyi iyi adamlar kazansın diye saçma bir şekilde bitirdiler ama galiba alternatif finali var. 10/10

Konusu ise şu

Light Yagami adında lise son sınıf öğrencisi olan kişi dünyanın çok kötü insanlarla dolu olduğunu düşünüyor. Katiller tecavüzcüler hırsızlar vb kişilerin hapse girmemesi gerektiğini ve ölmesi gerektiğini düşüyor. Light bir gün sınıfta otururken okulun bahçesine gökten bir deften düştüğünü görüyor. Okul çıkışında bu defteri eline alıyor ve defterin adın ise Death Note olduğunu görüyor.

Bu defterin içinde belirli bazı uyması gereken zorunlu kurallar var. Bunların en önemlisi  ölmesini istediğin kişinin yüzünü düşünüp ismini yazarsan öldüğü. Bu nasıl öleceğini belirler isen mesela bu öldüreceğin kişinin adını soyadını deftere yaz ve yüzünü kafanda canlandır bunun nedeni ise aynı isme sahip kişileri ölmemesi içindir.

Kişiye belirli bir yol ile öldürmek istiyor isen mesela araba çarpsın, kafası kopsun gibi istiyor isen belirtmen gerekiyor. Belirmez ise kişi kalp krizi geçirip ölüyor ve isteğe bağlı olarak bu kişinin ölüm tarihini ve ölüm şeklini kullanıcı planlanabilir. Mesela 1 ocak 2020 saat 10:00’da banyoda ayağı kaysın ve kafasını bir yere vursun ölsün gibi .

“ayrıca uygun uygun şartların gerçekçi olması gerekir, mesela kullancını şöyle bir şey yazarsa olmaz -kafasına gökten kamyon-at-uçak düşsün gibi şeyler absürt olduğundan bu istek gerçekleştirilemez ama şartlar uygunsan neden olmasın 😀 ”

Eğer bu defteri her kim kullanır ise o kişi cennet yada cehenneme giremez ölüm meleklerinin dünyasına gider ve kullanan kişide mangaya göre sonunda bir ölüm meleği olur gibi kurallar

Tabi light bu defteri ilk gördüğünde buna inanmaz ama merak ettiği için defteri yanına alır ve eve gider odasında haberleri açar haberlerde bir adam 20 kişiyi bir bankada rehine olarak tutuyordur light haber sayesinde adamın ismini duyar ve adamın yüzünü görür ve deftere X kişisi bankadan belli bir süre sonunda light belirli bir ölüm şekli yazmadığı için defterde  ismi yazılan kişi  kalp krizi geçirir ve ölür.

Ayrıca ölüm sebebini yazman için 6 dakika 40 saniye vardır ve bu sayede light defterin gerçek olduğunu anlar ve o andan sonra kendine göre suçlulara adalet dağıtmaya başlar.

Tüm bu serinin üzerine üzerine NETFLİX berbat bir film çekti izlemeyin izlettirmeyin. Mangalarını okuyun dizisinden daha iyi.

Benim İstediğim Final:

Final ise light yagami kötü adamları öldürürken hapishanedeki bir anda öldürmeseydi. Sıra ile rastgele birbirinden alakasız tarihlerle öldürseydi vede sürekli ölüm sebebi olarak kalp krizini kullanmasaydı.

Dediğim light ismi yazdıktan sonra 6 dakika 40 saniye gibi bir ölüm sebebi yazma zamanı var. Light’ın babası polis light babası sayesinde suçluların kimlik bilgilerinin olduğu veri tabanına girebilirdi vede onları belirlenmiş zamanlarda birbirinden farklı şekilde ve sabırla milyonlarca ölüm sebebi yazabilirdi.

Mesela örnek olarak binadan atlamak kendini jiletlemek bir kaç defaya mahsus kalp krizi vede sadece kendi bulunğu bölgedeki kişileri değilde dünya çapındaki suçluları öldürseydi yeri bu kadar çabuk tespit edilmezdi.

Aslında light L ın piyonu konuşma yapmak için televizyona çıktığında eline telefonu alıp adamın fotoğrafını çekip kayıt etseydi ki adamın ismi televizyonda yazıyordu ve başka bir zaman onu öldürseydi L’in şüphesi light’ın bulunduğu bölgede olmayacaktı.

yada

light ın dizide 2 tam tam ona hizmet edecek ve 1 tanede potansiyel sahte kirası vardı.

Potansiyel Kira Kiyomi Takada

Light’ın üniversitede kız arkadaşı olan Kiyomi, daha sonraları Kira’nın sözcüsü olmuş ve ünlenmiştir.

Light’ın Kira olduğunu sonradan öğrenir ve onun verdiği görevleri yerine getirir buna kira olmak dahil her görevi

1.Kira Misa Amane

Kira’ya hayrandır; çünkü Kira Amane’nin ailesini öldüren katili öldürmüştür.

Ayrıca ikinci Kira’dır.

Shinigami gözlerini iki kere almıştır.

Gözleri almanın bedeli kişinin kalan yaşam süresinin yarısıdır.

2.Kira Teru Mikami

Mikami, üçüncü ve son Kira’dır ve Light tarafından seçilmiştir.

Mikami, Kira’nın şiddetli bir destekçisidir ve bir çok düşüncesi, ideali ve öncelikleri Kira ile aynıdı hatta onu tanrısı bile yapmıştır.

Light için canını bile vermekten çekinmez.

İster istemez Light’ın yakalanmasına sebep olmuştur.

Aslında Light’ın yakalanmasının suçu Teru Mikami de değil tamamen light’ın kendisindir

çünkü light elinde toplam 3 tane harcanabilir kira olduğunu biliyor ama şöyle bir sorun var misa’yı hemen harcayamaz çünkü onu polisler ve ailesi tanıyor hikaye şöyle olsaydı mükemmel olurdu ve light kazanırdı light ilk başta tek bir kira vardı oda misa sonradan Teru Mikami çıktı ortaya ve Teru kira yı tanrısı yaptı bu adam gözünü kırpmadan kendini kira için feda edebilecek biridir şimdi light’ın

lise’den sevgili olduğu Kiyomi Takada ise kira’nın sözcüsüdür hiç bir şekilde şüphe çekmez light’ın yapması gereken tam olarak şuydu kiyomi’ye ryuk’tan ölüme meleği gözlerini aldıracaktı vede Teru ile onu sürekli iletişim halinde olacaktı light zamanı gelince kiyomi takadaya japonya polis departma’nın veri

tabanından near’ın “near ise L öldükten sonra yerine geçen dedektiftir” yanında duran bütün korumaların isimlerini verecekti ayrıca death note’un insanları kontrol etme gücü de var ona nasıl oluyor derseniz örnek olarak ve light yapması gereken şey olarak Light japonya polis departmanı nın veritabanı nını

kiyomi takadaya verdikten hatta veri taba’nını vermesine gerek yok sadece resimleri yeter gerisini ölüm meleğinin gözleri hallederdi

“ölüm meleğ gözleri ise baktığı kişinin ismini soy ismini ve kalan yaşam süresini gösterir sadece ölüm melekleri ile hayatının yarısını verme anlamaşmasını yaparsa elde edebilir”

sonra teru deftere bütün korumaların ismini yazacak tı near ve kendileri dahil olmak üzere bütün

kişileri near’ın kontrol merkezinde öldürecek light near ile buluşmadan bu dava kapanacaktı ayrıca light misayı’da kullanamaz dı çünkü misa’nın ortalıkta olmaması dikkat çekerdi ve bu yazdıklarımın hepsi alternatif final olarak puanım 10/8

istediğim final gelmedi ve light’ın yaptığı aptallıklar yüzünden 2 puan kırdım

“ve dediğim gibi bu yazdıklerımın hepsi alternatif final olarak yayınladı”

Death Note’un kuralları

 • Bu deftere adı yazılan kişiler ölür.
 • Deftere ismi yazan kişi, ismi yazılan kişinin adını ve yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez bu yol ile aynı isme sahip başka kişilerin ölmesi engellenmiş olur.
 • Deftere adı yazılan kişi, Adının yazılmasından 40 saniye sonra ölür.
 • İsmi yazılan kişinin ölüm detayları belirtilmemiş ise basit bir kalp krizi ile ölür.
 • Deftere ismi yazılan kişinin ölüm detayları, İsminin yazılmasından sonra ki 6 dakika 40 saniye içinde yazılabilir.
 • Yeryüzüne temas eden defter Dünya’nın malı sayılır.
 • Ölüm defterine veya onun bir parçasına temasta bulunan kişi veya kişiler Ölüm Meleğini görüp duyabilir.
 • Ölüm Defteri’ni kullanan kişi ne cennete ne de cehenneme gider.
 • Ölüm Defteri’ne dokunan her insan Ölüm Meleğini görür ve sesini duyar.
 • Defteri bulan sahibinin ölmesi durumunda, Defter tekrar önceki sahibi olan Ölüm Meleğinin olur.
 • Defteri bulan sahip en azından 39 gün sonra Ölüm Meleğini görüp duymaya başlar.
 • Ölüm Defterinin sahibi olan Ölüm Meleği prensip olarak onu bulan sahibine zarar vermemeli ve ona yardım etmemelidir.
 • Defterin sahibi olan Ölüm Meleği onu bulan sahibine defterin kullanımı ile ilgili bilgi sağlama zorunluluğu yoktur.
 • Ölüm Melekleri deftere ismini yazarak öldürdükleri kişilerin yaşayamamış yıllarını kendi ömürlerine eklerken bu durum defteri bulan insan sahipleri için geçerli değildir.
 • Defteri bulan insan sahibi kendi yaşamını da kısaltır.
 • Ölüm Meleğinin gözleri insanların kalan ömür sürelerini ve gerçek adlarını görebilir. Ölüm defterini bulan kişi kalan ömrünün yarısı ile ölüm meleğinin gözlerini takas edebilir.
 • Ölüm Melekleri sıradan bir yöntemle ölmezler sadece iki sebebi olabilir ya aşık oldukları bir insanın hayatını kurtarmak için ölüm defterini kullanarak ya da deftere çok uzun bir süre isim yazmayıp tembellik yaparak ölürler.
 • Ölüm Defterine yazılan ölüm şekillerinin mümkün olmaması durumunda ismi yazılan kişi basit bir kalp krizi ile ölürler.
 • Ölüm Defterinden koparılan herhangi bir parça tamamı ile aynı kuvvete sahiptir.
 • Ölüm Defterine yazılan isimleri ve ölüm şekilleri ancak yazılar okunaklı olursa gerçekleşir.
 • Ölüm Defterini bulmamış olan birisi bile aynı güçle defteri kullanabilir.
 • Ölüm Defterleri, 780 günden küçük çocukları öldüremez.
 • Ölüm Defterine aynı kişinin ismi 4 defa yanlış yazılırsa o kişi ölmez.
 • Ölüm Defterinin kaybolması veya çalınması durumunda sahibi 490 gün içerisinde geri almazsa sahipliğini yitirir.
 • Ölüm Defterinin sahibi 490 gün boyunca Ölüm Defterine veya herhangi bir parçasına dokunmazsa, Defter ile ilgili anıları silinir. Lakin Defter ve ya parçası ile teması durumunda silinen anılar geri gelir.
 • Bir kişinin adı iki farklı Ölüm Defterine yazılırsa ikinci defter işe yaramaz.
 • Bir Ölüm Defteri sahibi Ölüm Meleğinin gözlerine sahipse başka bir Ölüm Defterine sahip olan kişinin sadece gerçek adını görebilir. O kişini kalan ömrünü göremez.
 • Dünyada 6 ‘dan fazla Ölüm Defterinin bulunması durumunda sadece ilk 6 defter çalışır. Defterlerden birinin yok olması ve ya Ölüm Diyarına götürülmesi ile 7. defter işlev göstermeye başlar.
 • Ölüm Defterini bulan İnsanlar bir yıl içinde hareket ve göz rengi gibi değişikliklere uğrarlar.
 • Ölüm Defterine yazılan kişinin hemen ölmesi isteniyorsa “Sajuko” denerken hemen ölmesi sağlanır.
 • Ölüm Meleğinin Sakladığı bir kural daha var Ölüm Defterinin arkasına yazılan isim ölümden kurtulur.
MİSAFİR YAZAR:
Kürşat ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir