Batman: Hush Animasyon Film İncelemesi

DC Comics ‘in 2019 yılında çıkardığı son Batman animasyon filmidir. Ara sahnelerde Nightwing, Robin hatta Superman olsa da asıl olay Hush, Batman ve Catwoman arasında geçmektedir.

Gotham şehrine yeni bir kötü adam gelmiştir. Kendisine Hush diyen bu kişi diğer kötüleri çeşitli yollar ile manupule edip kontrol etmektedir. Bane ‘nin serumunu değiştirip Posion Ivy ‘ye rüşvet veren bu kişi bir çok olayın arkasındadır.

Peki bu arada Batman ne yapmaktadır. Cat Woman (Selina Kyle) ile olan tatlış ilişkilerinin tadını çıkarmaktadır. Lakin Batman olmak zordur. Bu yüzden dolaylı yoldan da olsa Batman her mutluluğun bedelini öder. Bu sefer de öyle olur ve en iyi eski dostu öldürülür. Başta Joker yapmış gibi görünse de o yapmamıştır. Joker ‘in de dediği gibi “Asıl komik olan gerçekten masumum”.

Joker ‘in haklı ve masum olduğu nadir anlardan birisidir. Artık bu Batman için hem görev hem de kişisel bir davadır. Böylede Hush’ın peşine düşer.

———–SPOLİER ÇİZGİSİ ————–

Gölgeler birliği, kendi içinde çatışmaya düşünce birisi bu karmaşadan faydalanmıştır. Lazarus Çukuru ‘na girmeyi başarmıştır. (Lazarus Çukuru: içine girenin fiziksel yaralarını iyileştiren, Zeka ve gücünü arttıran, sürekli kullanımda ölümsüzlüğün yolunu açan sihirli bir su kaynağı.)

Bu kişi de tuhaf bir şekilde eskiden Riddler(Bilmececi ) olarak bilinen suçludur. Beyninde tümör ortaya çıkınca böyle bir çare bulmuş ve sonucunda Batman ‘in kim olduğunu ve onu nasıl yok edeceğini anlamıştır. Bir çok kötüyü ve Superman’ı manipule etmiştir.

Lakin Lazarus çukurunun etkileri sonsuza kadar sürmez. Sürekli kullanmak gerekir. Batman ise amansız birisidir ve vazgeçmez. Hele ki bu kişi arkadaşını öldürmüşse. Catwoman ve Batman Hush yani Ridler ile savaşır. Ölüm ile yüzleşme zamanı geldiğindeyse Batman her ne pahasına olursa olsun Hush’u kurtaramaya çalışır. Catwoman ise Batman ile aynı fikirde değildir.

İpi kesip Ridler’i teori de öldürür. Dolaylı yolla da Batman ‘i kurtarır. Bu olayın üzerine ilişkileri bir süre daha askıya geçer. Herkes yoluna gider.

———–SPOLİER ÇİZGİSİ ————–

Benim bakış açımla konu çok DC ‘ce olmuş. Nasıl mı? Kötü karakterin finalde hele ki klişe bir şekilde köprünün üstünde planını anlatması çok DC ‘ce olmuş. Bu kavaramı böyle söylememin sebebi DC filmlerinde genel bir özellik olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir