Portal-2 Oyunun Konusu

Oyun Kapağı

Cave Johnson adında bir adam 1940’ların başında Aperture Fixtures adında bir firma keşfediyor firmanın esas amacı Duş perdesi yapmaktır ama Cave Johnson firmanın başarısı ve yüksek getirisinden dolayı firmayı satın alır.

Cave tuz madeni işine girmeye karar verir bu işten bir kaç yıl sonra Aperture Science Laboratories teknoloji araştırmaları şirketi onun için portal cihazını tasarlamaya başlar. Bunun yanında portal da turret vb cihazları bu şirket tasarlar ancak Cave ay taşlarını kullanarak yeni bir teknoloji olan Conversion Gel geliştirilirken ölümcül bir hastalığa kapılır akli dengesini kaybetmeye başlar.

Ne kadar denerse denesin hastalığına bir çare bulamaz beynini bir bilgisayara aktarmak için bilim adamlarına yapay zeka ile çalışan bir robot yapmaları emrini verir ancak bu teknoloji gelişmeden öleceğini düşündüğü için robota beynini aktarma sorumluluğunu asistanı Caroline’e verir. Sonuç olarak asistanı isteğini yerine getirmez ve kendi zihnini bilgisayara bağlar ve portal’daki baş düşmanımız olan GlaDOS a dönüşür.

GlaDOS kafayı yer ve tesisteki herkesi zehirli gaz ile öldürür geriye sadece Doug Rattman kalır Rattman GlaDOS ‘un tesisde kullandığı deneklerin (insanların) listesini düzenler ana karakterimiz olan chell in ismini en başa koyar ve onun hayatta kalıp GlaDOS u yemesini umar ve bu şekilde ilk portal oyunu başlar ayrıca oyunda gördüğümüz duvar yazıları ve resimler Doug Rattman çizmiştir.

Şans eseri Chell’in yaşadığı olaylar Gordon Freeman yaşadığı olaylar ile aynı zamanda geçmektedir bu neden ile portal’daki ortamın harabeye dönmesinin sebebi ise half-life de yaşanan olaylar ve Combine güçleri’nin bir sonucudur.

Oyunun sonunda chell GlaDOS u yener ve dış dünya’ ya ulaşır ilk oyunun sonunda Rattman suçlu hissettiği için chell’i kurtarır ve rahatlama çemberi
adında odalardan bir tanesine koyar ama bir sorun vardır bütün denekleri hayatta tutacak kadar enerji yoktur. Rattman bir Turret tarafında bacağından vurulur durumu kötü olduğu için sadece chell’i kurtarabilir.

Portal 2 nin başında göztüğü gibi chell 50 gün sonra uyanır ama bir sorun vardır GlaDOS yok olmuştur. Rattman in durumu ise muammadır ve chell tekrar uyuduğunda portal 2 başlar ve GlaDOS tekrar Canlanır deneylere başlamak
için yine Chell’i kullanır. Chell testlere başladıktan sonra Wheatley adında tıpkı GlaDOS gibi bir yapay zeka ile karşılaşır ama daha samimidir ve bizi Aperture Science Laboratories çıkarmak ister.

Bir kaç testten sonra Wheatley ile GlaDOS u yeneriz ve tesisin gücü Wheatley in eline geçer ama Wheatley eline geçen bu güç sayesinde delirir ve bizi GlaDOS un aksine saçma sapan testlere tabi tutar ama bunu yaparken tesisi yıktığının da farkında değildir. GlaDOS bu “Bu Geri Zekalı Test Yapalım Derken Tesisi Yok Edecek” der. Beraber Wheatley i alt etmenin bir yolunu ararız Wheatley saçma testlerinden Aperture Science Laboratories dağıtmaya başladığında kontrol odasına kısa bir yol bulur.

Bu yolda da başka yapay zekalar buluruz sonunda Wheatley in bulur Wheatley bize engel olmak için üzerimize bombalar ve Conversion Gel atmaya başlar. Bizde bombaları Wheatley geri yollar ve ona zarar vermeye başlarız. Wheatley her bayıldığında bir tane yapay zeka alır ve tesise tek tek bağlarız ve Wheatley aşırı yüklenmeye başlar. Biz bu sırada GlaDOS u tekrar tesise bağladık ve Wheatley yanlışlıkla tesisin kapatma düğmesinin yerini açar. Bizde portal gun ile oraya gireriz GlaDOS bize düğmeye bas diye bağırır Wheatley sakın basma der ve biz basarız ama düğmeye bastığımızda bir patlama olur. Wheatley planlamıştır bizim ölmediğimiz gören Wheatley nasıl olur nasıl hala hayatta olursun der yanlışlıkla tesisin çatısının bir bölümü yıkar.

Bizde AY’ı görürüz ve hatırlayalım ki sadece belli başlı yerlere Portal’ı açabiliyoruz ve bunun sebebi Conversion Gel ve bizde aya bir portal açarız ve Wheatley açtığımız portal ın içine çekilmeye başlar bizde bu çekimden dolayı portalın
içine çeliriz.

Tam çekilmeden önce Wheatley i tutarız ve dayanmaya çalışıyoruz Wheatley “Bırak Beni Hala Tesise Bağlıyım Bunu Düzeltebilirim” der ama arka planda GlaDOS çoktan tesisi ele geçirmiştir. Wheatley e “Ben Çoktan Her Şeyi Düzelttim ve Sen GELMİYORSUN” deR.

Wheatley in bağlantısını söker bizi yakalar ve dünyaya geri çeker ve biz bayılmışımdır. uyandığımızda ise GlaDOS tanrıya şükürler olsun ki hayattasın der ve bizim öldürmesi ne kadar zor bir baş belası olduğumuzu söyler ve bizi tesis den dışarı çıkartır ve bu oyunun sonudur.


Ayrıca bizim oynadığımız karakter olan Chell, Cave Johnson ve Cave’in asistanı olan Caroline’in kızıdır.

Karakterler:

MİSAFİR YAZAR:
–> Kürşat ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir