Mucize: Uğur Böceği ve Kara Kedi İncelme

Mucize uğur böceği ve kara kedi

Öncelikle bu dizi sevmek istiyordum ama o kadar çok hatası o kadar klişesi o kadar çok çalmışlar ki diğer yapımlardan sevemiyorum orjinal tek bir şey yok her şeyden çalmışlar vede sanki bir ilki başarmışlar gibi de pazarlıyorlar aynı Apple gibi kaliteden yoksun ve abartılı. Bu dizi ile ilgili epey bir spoiler olacak ama bu diyeceğim şeyleri hemen herkes tahmin eder aradığını kaliteli bir süper kahraman dizisi ise bu diziye hiç bakmayın bence.

Tam bir klişe ama bu dizi dizideki animasyon güzel akıcı yani 60fps güzel bir oyun sahnesi izliyormuşsunuz gibi geliyor en azından ama kaplamalar gerçekten rezalet ışıklandırması çok abartılı olmuş, her şey çok parlak ve karakterlerin cildi, eşyalar falan hepsi kusursuz bir kaplama ile geliyor. Bu karakterin bir insan değilde fabrika üretimi bir robotmuş gibi gösteriyor. Bbuda karakter ile dış görünüş açısından bir insan ile değilde sanki bir Android ile konuşuyor yada izliyormuş hissi verdiğinden dolayı duygusal bağ kurmamızı engelliyor. Mimiklerde çok yapmacık ama bu demek olmuyor ki ana karakteri robotlar olan karakter ile duygusal bağımızın olmayacağı. Örnek olarak Wall-e karakter robot ama bu dizideki karakterlerden daha insansı özelliklere sahip ve klişe değil. Klişe olması yani güzel değil ve bu dizi zaman öldürmeye değmez ama tanrıya şükür sadece 1 sezon izledim bıraktım. Dizi de 3. sezonu ile devam ediyor.

Karakterler

Marinette Dupain-Cheng

Marinette Dupain-Cheng

Sakar, akıllı, konuşkan bir karakter ama Adrien’nın yanında heyecandan konuşamaz, tipik bir terazi burcudur. Siyah/mavi renk arası saçlara, gök mavisi gözlere sahip çok sevimli arkadaş canlısı bir insandır. Gelecekte moda tasarımcısı olmak ister, azimlidir

Dost canlısı iyi yürekli bir karakter ve o kadar da klişe ana karakterimizdir. Her yerde rastlarsın böyle karakterlerin tek özelliği ana karakter olmasıdır yoksa sıradan bir yan karakter olsa hikayesini falan hiç merak etmezsiniz. Tamam ben bu karakteri gömdüğünden dolayı nefret mi ediyorum hayır tabi ki de bir ana karakter lazım tabi ama bu karakter bu kadar klişe olmamalı. Şimdi diyeceksiniz hangi dizinin ana karakteri klişe değil ki bu olmasın buna cevabım haklısınız 😀

Adrien Agreste

Adrien Agreste

Zeki,dost canlısı,sevimli,bir karakterdir. Annesi küçük yaşta kaybolduğu için anne sevgisi görmeden büyümüştür, babası tam bir iş kolik olduğu için Adrien a pek vakit ayırmaz. Sarı saçlı, yeşil gözlüdür. Yani yine klişe vede en nefret ettiğim klişelerden para mutluluk getirmiyor sevgiye açım klişesi bu karakterden nefret etmemin sebebi ise sadece her yerde bu karakterden görmem her yerde bu hikayeyi görüyorum ve bu sektöre bir yenilik getirmiyor yeni bir yorum katmıyor aynı şeyi tekrarlıyor bıktım.

Nino Lahiffe

Nino Lahiffe

Müzikle arası çok iyi olan, esmer tenli ve gözlüklü bir karakterdir. Adrien in en yakın arkadaşıdır, Alya ile sevgilidir.

Alya Césaire

Kızılımsı rengi saçlara, kahverengi gözlere sahiptir. Marinette in en yakın arkadaşıdır, ve Adrian’ın en yakın arkadaşı olan nino ile sevgilidir.

Gördüğünüz üzere ana karakterlerin yakın arkadaşları sevgili aman ne büyük bir yenilik aman ne büyük tesadüf sürekli maruz kaldığım iğrenç bir klişe burada ve bide neden bu 2 karakter ikiz kardeş gibi karakter modellemesi mi bulamadınız.

NİNO VE ALYA NIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Böyle yan karakterin özelliği ise şudur bu karakterlerin kendilerine ait bir hayatları olmaz baş roldeki karakterimizin hayatına senkrondurlar ona sevinir ona üzülür silik pasif tiplemelerdir arada sırada kendi sorunları ile boğuşurlar. Genelde ana karakterimizin köpeğidir ve ana karakterimizin zekalarının %50 sine sahiptir. Sadece arada sırada zeki oldukları görülür ve dediğim gibi o kadar umursamamış ki karakterin tipleri aynı nereyse sanki ikiz kardeşler.

Chloé Bourgeois

Chloé Bourgeois

Sarı saçlara mavi gözlere sahip, (dış görünüşü mükemmel olan, kalbi taş olan insanlardan ve bu karakter bana göre acayip derecede çirkindir hem dış hem iç güzellik açısından) klasik kötü karakterdir bu da klişedir.
babası belediye başkanıdır Adrien’ın çocukluk arkadaşıdır.

Sabrina Raincomprix

Sabrina Raincomprix

Turuncu saçlara, mavi gözlere sahip, aslında sevimli olan ama hep Chloé nin gölgesinde kalan (kötü karakterin yardımcısı) kız. Okulun ineği.

Dizide ölse aa yazık oldu “telef oldu kız” diyeceğiniz ve tepki bile veremeyeceğiniz karakterdir kendisi ya bakın bu karakterin gerçekten bir özelliği yok gerçekten NPC den hallice bir karakterdir buda olmaz ise olmazlardan.

Rose Lavillant

Rose Lavillant

Sarı saçlara ve mavi gözlere sahip, bir şeyler ikram etmeye bayılan kibar ve çok tatlı ve masum bir kız (rüyama girse ve bana bir şey ikram etse korkudan altıma ederim bu ne böyle uzaylı gibi ama kabul etmem gerek ki kişilik olarak şirin bir karaktermiş ana karakterlerden daha ilginç olduğu kesin en azından düşündüğüm kadar klişe değil. Bu arada neden sadece 7 tane karakter hakkında bilgi yazdım çünkü 2 ana 2 ana karakterin yancısı 1 tanesi kötü 1 tanesi kötü karakterin yancısı 1 taneside gerçekten ilginç bulduğum için ekledim sadece diğerlerinin her birini tek tek yazmayada çok üşendim ve yazmaya değmezler)

Kwamis

Ana karakterlerimize güçlerini veren canlılardır. Bu canlılar bir eşya gibi giyilebilen tılsımlar da yaşarlar bütün karakter modellemeleri aynıdır belli ki üşenmişler hiç birini karakteristik özelliklerini yazamam çünkü değmezler.

Tamam biliyorum bende her şey klişe diyorum kötülüyorum iyi yönleri yok mu bu dizinin? Var tabi ki de DUBLAJ çok güzel olmuş özellikle Marinette’in dublajını sesine bayıldığım Damla Babacan yapmış Damla Babacan daha öncesinde Ben 10 serisinden Gwen’in yetişkin ve ergen hallerinide seslendirdi. Kadının sesi çok tatlı ve güzel her bölümünün ilerlemesi hemen hemen aynı bir kişi saçma bir olay yüzünden akuma tarafından ele geçirilir ana karakterler önemli bir şey yapacakları sırada ortaya çıkarlar. Bu dizideki kötü adamda bir cacığa benzemiyor. Adı da Hawk Moth

Hawk Moth

Hawk Moth

Bu karakter Adrian’ın babasıdır mükemmeliyetçidir katıdır oğlu ile vakit geçiremez karısı kayıp olduktan sonra kötülük yapmaya başlar muhtemel tılsımları dağıtan dangalak bu adamı eğitti vede tılsım layık olmadığını anlayınca onu kovdu.

Adam bunu kendine yediremedi bir tılsım çaldı sonra hawkmoth oldu yada tılsımları onu geri getirebileceğini düşündü geri getiremedi ve bu öfke yüzünden hawk moth oldu ardından uğur böceği ve kara kedi mucizesinin güçlerinin öğrendi güçleri şunlardır.

  • Uğur Böceği : Küpeleri, Gücü ise her şeyi düzeltmek.
  • Kara Kedi : Yüzüğü, Gücü ise her Şeyi Yok Etmek.

bu güçler ile karısını geri getirebileceğini düşünür bu yüzden bunları ister tam bir ezik kötü adam yani millete ne kadar güçlü olduğunu göstermek için her şeyi yapar. Gösteride ama kafasına silah dayasan salisesinde ağlayacak tipte salak bir karakterdir bu karakterler gebermek için vardır. Dizinin muhtemelen dizinin finalinde bizim kahramanlar hawk moth u yener kimliği açığa çıkar. Karakter salakça bir şey yapar geberir. Ayrıca sesi ise Crysis serisinden tanıdığımız Micheal’ın sesi olan Sinan Divrik tir adamın sesi. Yine muazzam bir ses.

Hawk Moth un gücü ise şudur. Manipülasyon, Ele geçireceği kişinin kötü bir gün geçirmesi gerekir. Bu şekilde söyleyince hemen aklınıza Batman ‘dan Joker gelebilir. Normaldir.

Genelde şunlardır; Bir oyunu kaybetmek, Sevgiliden ayrılmak, Yediği dondurmanın düşmesi gibi gibi tipik ergen sorunları hatta ergende değil çocuksu sorunlar. Kişi kötü gün geçirdiği sırada bir siyah güve gelir elindeki bir nesneye geçer kötü gün geçiren kişiye intikam teklif eder ve bu intikam karşılığında kara kedi yüzüğü ve uğur böceği küpelerini talep eder. Tabi bunu duyan kişide o anki psikoloji ile kabul eder süper güçleri olur etrafı dağıtır hawk moth da yüzüğü ve küpeyi ister kontrol ettiği kişiden.

Wang Wu

Wang Wu

Yine bilge Çinli karakteri ya bir kerede olsa bu bilge karakteri eğlenceli kafa dengi birisi. Neden her seferinde yaşlı bir bunak koyuyorsunuz tamam şimdi diyeceksin yılların birikimi falan oğlum yıl olmuş 2019 bu kafadan çıkalım artık.

Bu adam Kwamis ‘lerin (tılsımların) korucusu ve kafasına göre Kwamis
‘leri belirlediği kişilere dağıtıyor iyi mi kötü mü o karar veriyor.

Nedense seçtiği kişiler 13-14 yaşında lise öğrencileri oluyor. Lan at kafası sen neden bir ergene böyle büyük güçleri veriyorsun? Çocukların aklı ile oynamak kadar kolay bir şey var mı? İnsan, taş çatlasa bak taş çatlasa o Kwamis ‘leri 1 yıl içerisinde çocukların elinden kendi istekleri ile alır.

En kötüsü ise bir Kwamis ‘i zaten Hawkmoth’a kaptırmışsın. Bir de savaşması için gidip 13-14 yaşlarında ki ergenleri seçiyorsun. Bu dizinin senaryosunu çocuklar bile yazar.

Bu dizinin sevdiğim yönleri:

  1. Dublaj; Dublajı bir harika olmuş hatta mükemmel olmuş. Özellikle Marinate ‘nin sesi ona tam oturmuş.

Bu dizinin sevmediğim yönleri:

  1. Acayip derecede kötü texture, kusursuz kaplama, sanki kaplama değilde bir 3d modellemesi için hazırlanmış bir iskelet ama kaplama ile hiç uğraşmayalım direkt renklendirin demişler. Şimdi bir aptal çıkar ve sen 3d animasyon sevmiyorsan izleme o zaman ben 3d animasyonu çok severim madagaskar serisi wall-e ve spiderman falan çok sevdiğim yapımlar dır. Bu dizi bir anime olsa bu kadar çok görmem nedeni ise animelerin bir kaç tanesi dışında çoğu saçma. Bu diziyi de o saçma bölüme koyar ve eleştirmezdim bende ama bu tanrısal bir seviyeye yükseltiler ya gömerim her türlü gömerim bu rezaleti. (RN: Yazar anime hayranı :-D)
  2. Kötü ışıklandırma dediğim gibi her şey çok parlak kusursuz bu mükemmel kaplama karşısında kusasım geliyor.
  3. Klişeler, sanki dünya üzerindeki bütün klişeleri senariste vermişler. Bunlardan bir süper kahraman dizisi yap demişler, 1 tanesi dışında klişeden ölen karakterler ve rezalet olay örgüsü bu dizi süper kahraman sektörüne hiçbir yorum yada yenilik katmıyor.

Çizgi film sektörü son zamanlar çıkan saçma çizgi filmlerin etkisi ile bu hale geldiğini biliyorum. Eskisi gibi güzel animasyon dizisi yok. Hikayeler kıt karakterler boş ama bu diziyi sanki çizgi dizi tarihinin en mükemmel dizisi diye tanıtımlarından nefret ettiğim için bu kadar eleştirdim. Yoksa bende çıkıp derim ki bu dizi sadece çocuklara hitap ediyor, baby tv falan gibisinden ama disney channel gibi büyük bir firmadan çıktı.

Disney diyorum şu anda Marvel Studios’un Sony Picture’ın Animation’ın ve Fox’un sahibi yani ben Disney’in sahibi olsaydım bunu Disney Channel’da yayınlamazdım. Disney’in bir çocuk platformunda falan yayınlardım ki seyircilerin gözlerini kanamasın.

Bu Saçma Bir Dizi İzlemeyin İzlettirmeyin diyeceğim de izleyen izledi zaten. Neden yayından kalmıyorlar? diyeceksin.

Çünkü dizi tuttu. Neden kaldırsınlar ve bakın bu dizi normalde bir anime olacakmış ve muhtemelen kısa bir şey olacakmış öyle olsaymış bu kadar kötü eleştirmezdim. Çünkü bu sadece kısa bir anime. Gerçi anime çizimleri de berbat. Bir Death Note yada Sword Art Online çizim kalitesi yada hikaye kalitesi yok. Örnek olarak vermem gerekir ise Marinette ve Adrian tiplere bak çok kötü çizimler bunlar.

Anime Ön Çalışmaları

Animesi de zaten tutmadığı için tek bir bölüm yada bir intro yayınlayıp kaldırmışlar. Bunlar da 3D olarak yayınlamaya karar vermişler ama saçmalıkta çığır açan olay örgüsü değişmemiş. Aaynı vermeye çalıştığı mesajda bir o kadar basit ki
birbirinizi üzmeyin. Küçük olayları kafanıza takmayın. Bence bu dizide çok daha fazlası olma potansiyeli vardı. Ben bu diziyi ilk başta sevmiştim çünkü yapılan reklamlardan pazarlamalardan ilk defa gördüğümü sanıyordum çünkü öyle bana bu diziyi satmışlardı ama klasik süper kahraman sektörüne sanki yeni girmiş bir seri gibi olabildiğince basit bir dizi olmuş.

Basitlikler saymakla bitmez ki; 2 ana karakter bir tanesi olabildiğince neşeli hayat dolu ve enerji ve ortalama yaşam standartlarına sahip iyi huylu kız yada erkek diğeri ise doğuştan zengin ama paranın mutluluk getirmediğini bilen kendisine zavallı gözüyle bakan zengin kız yada erkek böyle karakterlerin aile içi ilişki de çok kötü olur annesi ve babası ile işlerinden dolayı hiç vakit geçirmemiş sevgiye aç bir karakterdir.

Benim bu diziden istediğim farklı olması bana görmediğim bir şey vermesi istiyordum. Örneğin Ben 10 serisinde Omnitrix denilen icadın bir zaman sınırı vardı Benjamin bu zaman sınırı bittiğinde süper güçlerden yoksun oluyor ana karakterimiz ama tekrar kendi kendini şarj edebiliyordu. Bu zaman sınırı muhabbeti bu dizide var. Karakterlerimizin zamanı 1 saat çünkü uğur böceği küpesinde 5 benek ve kırmızı bir alan var. Kara kedi yüzünde ise bir pati izi var bu iz ise 5 parçadan oluşuyor.

İzlerin hepsi söndüğünde ve yüzük siyahtan gri rengine döndüğünde karakterlerimiz güçlerini 5 pati ve 5 benek + renk değişim = 60 dk süre kaybediyor. Neyse ki Greeen Lantern gibi şarj etmek gerekmiyor bu güçleri veren canlılar biraz dinlensinler ve yemek yesinler geri güçlerini kazanıyor.

Yani demek istediğim şu; bu dizi Fransa ’nın başkenti olan Paris ‘de geçmesi dışında orijinal olan hiç bir şey yok. Neden Paris dedim? Paris ‘in özelliği ne?diyecekseniz. Bütün süper kahraman dizileri filmleri hep Amerika da geçiyor.

Gerçi bu, bu diziyi izlemek için hiç bir şekilde yeterli bir sebep değil. Tamam ben bu diziden kan vahşet muhteşem Plot Twistler ve aşırı duygusallık ve mantık falan bekleyemem ama keşke en azından orijinal bir şey yapsalardı.

Disney Channel yapmasaydı bunu Cartoon Network çatısı adı altın çağında yapsaydı eminim muhteşem bir şey olurdu. Çünkü Cartoon Network 2005 li yıllarında birbirinden muhteşem diziler yayınlıyordu ve hepsi orjinaldi. Bu diziyi de Cartoon Network yapsaydı güzel bir şey ortaya çıkardı. Ayrıca keşke 3d animasyon olmasaydı. O zaman daha güzel olurdu.

İlla ki 3d animasyon olsun diyorlarsa en azından birazcık karanlık hava daha gerçekçi texturelar olsun. Benim istediğim birazcık kusurlu karakterler. Bu dizide ki herkesin yüzü mükemmel. Birazcık kusur olsun mesela yara izi sivilce falan olsa iyi olurdu.

Mesela araba ile yolda gidiyorsun yağmur yağıyor bu yağmurdan dolayı araba yolda giderken tamponuna çamur bulaşsın hava çok mu sıcak karakterlerimiz terlesin. Binalarda grafitiler olsun binalarda birazcık çizik çatlak falan olsun.

En önemlisi kaliteli bir hikaye olsun, Bana görmediğim bir şey versin, Bu dizi yani başka 3d animasyonlar izlediğim zaman bir Miraculous Ladybug animasyon kalitesi yok yada hikaye kalitesi yok diyebileyim.

Bu dizi için hiç birini hiçbir zaman söyleyemeyeceğim. Bakın bu dizi neden bu kadar tuttu? çünkü çok iyi pazarlandı. Pazarlamacılar sanki böyle bir hikayenin hiç bir zaman işlenmediği hissini verdi. Bu yüzden bu kadar tutuldu. Pazarlanması kötü olsa kimse yüzüne bile bakmazdı çünkü bu dizi sadece bir klasik süper-kahraman dizisi yada filmi alternatif olurdu.

MİSAFİR YAZAR:
Kürşat ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir