Anime İnceleme: Sword art Online-2

Sword art Online 2

Bu incelmeyi okumadan önce yazarın bir önce ki yazısı olan Sword art Online yazısını okumanızı tavsiye ederim. İkinci bir Redaktör uyarısı ise bu yazı Ağır Spolier içermektedir. Animeyi izlemeyenler ve ya yarıda olanlar kırmızı yazıdan aşağıyı okurken Spolier yiyebileceğini bilerek okusunlar. Sword Art Online ve Sword art Online 2 hakkında hakkında ki ağır eleştiri ve Spolier ‘ler başlıyor.

“Sword Art Online’ı izlemeyen kişiler bu incelemeye bence bakmasın çünkü spoiler vardır”

Buna Sword Art Online dememiş yapımcı firma Sword art Online 2 demiş, onlarda biliyor ki bu dizi Sword art Online ‘ın 2. sezonu değil bu başka bir dizi. Bu Sword art Online ın çakması olan Gun Gale Online. Tek bir bölüm izledim ben ve tek bölümden ne kadar kötü olacağı belliydi. Olay şu Sword Art Online ve Alfheim Online adlı oyunlar bitti.

(Alfheim Online nedir? Sword art Online ’ın kodlarının üzerine uçma mekaniği çeşitli haritalar ve RPG öğleleri eklenmiş hali sadece)

Oyunun kodları baş kahramanımız olan Kirito da ve oyundan çıkınca bir adam geliyor ve ona maddi bir destek sağlıyor. Nedeni ise oyunu ilk bitiren kişi ve bütün oyuncuları kurtaran kişi olduğu için. Kirito da bu iyiliği karşılıksız bırakmıyor. Ona oyunun kodlarını veriyor adamda Gun Gale Online adında bir oyun yapıyor oyun tutuluyor tabi ama bu geri zekalı oyuncular tabi hiç bir şey öğrenememişler ki direkt sorgulamaksızın oyunu alıyor bu oyunu oynuyorlar sanki bir önceki oyunda onlar hapis olmamış gibi sanki bir önceki oyun yüzünden ilk sadece 2 ay içerisinde 2000 kişi ölmemiş gibi ve 2 yıl boyunca hapis olmamışlar gibi.

Bir gün oyunda bir kafatası maskeli bir oyuncu bir bara giriyor barın televizyonun da bir şampiyon motivasyon ve tüyo konuşması yaptığını görüyor ve adamda konuşma yaptığı kişiye “seni sahtekar şimdi gerçek güç tarafından yargılanacaksın” diyor ve bir tabanca çıkarıyor. Televizyona tutuyor tabi ki de bardaki diğer kişiler gülüyor ve adam televizyona tabancası ile ateş ediyor televizyonda konuşan adam ilk önce bir kalp krizi geçiriyor gibi hareketler yapıyor ve birden oyunda ölüyor. Sonrada öğreniyorlar ki adam gerçekten kalp krizi geçirmiş ve ölmüş ateş eden kişide “işte gerçek güç budur gerçek kuvvet siz aptallar bu ismi hatırlayın ve korkun bu silah ile paylaştığım isim ölüm silahı” diyor ve gidiyor.

Kiritoya gelen adamda bunu araştırmasını istiyor Kirito 1-2 hayırdan sonra kabul ediyor tabi ve Sword art Online 2 başlıyor. Bir şeyi çok merak ettim, ulan embesil herif (bunu yardım isteyen adam için söylüyorum) oyunun sahibi sen değil misin IP adresinden yaşadığı yeri bul ve FBI ile bas evini bu kadar mı zor. (RN: Japonya da FBI ne yapıyor :-D)

Haaa sen diyorsun ki proxy kullanıyor ıp sini gizliyor ulan oğlum internet servis sağlayıcısından yerini her türlü bulursun Kirito yu bu kadar saçma bir nedenle oyuna tekrar sokmak kadar basit bir şey yok hadi servis sağlayıcısı gizli diyelim (ve bu olamaz) abi ona tamam ama bu katili oyunda pc ve konsol ıp adresi üzerinden banlamak çok mu zor. Pc yada konsol ip adresi üzerinde bir oyuncu banlanır ise kullandığı cihazdan ne kadar çok hesap satın alırsa alsın oyuna her girdiği an ban yer.

Sürekli hangi hesap olursa olsun ve yeni bir konsol yada bilgisayar alması gerekir ve yeni bir konsol yada pc aldı diyelim bu sefer oyun satışlarına yada konsol satışlarına bakarlar satışlarda anormal bir yükselme var mı kim ne kadar fazla satın aldı diye yada bu oyun konsolu için kişinin kimlik numarası ve adres bilgisi vermek gerekliliği zorunlu olması lazım. Adamı kimlik numarasından yada adres bilgisinden bulurlar. Bunu da mı ben söyleyeyim be? Bu kadar basit bir şey yapmak varken Kirito’yu oyuna tekrar göndermek çok mantıklı(!)

(Bu arada kimlik numarasını da götünden sallayamaz gerçek bir vatandaşlık numarası vermesi gerekir ve ayrıca ne sebeple kimlik bilgisi ve adres bilgisi verilecek derseniz oyunda bir sorun çıkar ise kullanıcıyı güvenli bir şekilde oyun ile bağlantısını kesme dersiniz)

Bu yüzdende izlenmez başından belli saçmalık olduğu bir de üzerine başka iki sezon daha çekmişler ya cidden kıvranıyor ya sırf ve bende sana Sword art Online demeyeceğim. Çünkü sen o adın ağırlığını geçmişini güzelliğini kaldıramazsın. Sen benim gözümde sadece Sword art Online çakması olan Gun Gale Online ‘sın yani çok saçma bir sebepten dolayı Kirito oyuna giriyor.

Belkide hayatının en büyük hatasını yapıyor, belki Kirito da orada ölecek belki Asuna da ölecek. Sırf senin merakın yüzünden. Asuna neden ölecek derseniz? Çünkü Asuna onun sevgilisi ve %200 ihtimal ile gelecekte evlenecekler. Neden seninle gelmesin ve ilk bölümden sonrasını izlemedim çünkü berbat bir sezona benziyor hatta sezon değil yapımcılarda biliyor ki buna Sword art Online 2. sezon demeye götleri yemez ama bunu yeni bir dizi yapıp Sword art Online 2 diyorlar.

Sword art Online ismi sattırıyor, marka sattırıyor. Olan bu sadece Sword art Online ‘ı izleyen ve zevk alarak ayrılan kişilere oluyor. Bunun yüzüne bile bakılmaz yani izlenmez bu şeye benziyor Ubisoft’un 60 $ olan Far Cry 5 in asıl finalini Far Cry New Dawn ile 40 $ satmasına benziyor para uğruna yapılan rezilliktir, tembelliktir, çırpınma dır.

( Ayrıca bu diziyi 2. sezon diye tanıtan Imdb, ya sen neden bu diziyi Sword art Online ile bir tutup dizinin puanını düşürüyorsun? Dizinin puanı şu anda 7,7. Gun Gale Online ‘ı Sword art Online ile beraber tutmasa dizinin puanı muhtemelen 8.5 falan olacak çünkü buna puan verenler Gun Gale Online ile beraber puan veriyor ona göre değerlendiriyor.)

Anlamayanlar için bir üzerinden geçelim. Olay şu Sword art Online adında bir dizi var. Dizi neredeyse mükemmel ama sonradan yapımcılar bu dizi tuttu devamını getirelim demişler. Devam edebilecek bir hikaye yok o yüzden bunu devam ettirmek için Sword art Online 2 diye Sword art Online ’ın devamı niteliğinde rezil bir dizi çıkardılar. Yapımcı firma da biliyor ki, bu Sword art Online ın 2. sezonu olamayacak kötü bir dizi oldu o yüzden bu diziyi Sword art Online dan ayrı olarak pazarladılar. Imdb denilen puanlama sitesi bu Sword art Online 2 yi Sword art Online ın 2. sezonu olarak gösterdi bu sadece izleyiciler Sword art Online’ı Sword art Online 2 ile beraber puanladı.

Bu yüzden dizinin puanı 7.7 oldu yani dediğim şu, bu 2. seri olmasaydı Sword art Online’ın puanı çok daha yüksek oldu dediğim gibi 8.3 yada 8.5 olurdu. Birde Sword Art Online’ın filmi çekildi. Filmde uzatmak için yapılmış belli. Filme puanım 10 üzerinden 2, nedeni olay örgüsü olay şu Sword art Online ve Gun Gale Online bitti. Sonradan tam olarak sanal gerçekliğe geçemeyeceğiniz bir oyun yaptılar ve Asuna, Sword art Online yüzünden oyunda yaşadığı her şeyi unutuyor. Kirito da o anıları geri getirmeye çalışıyor ve bu film Sword art Online 2 nin üzerine çekiliyor. Bu nedenle Sword art Online 2 den Sinon karakteri. Filmde Sinon kim derseniz posterde gördüğünüz ve elinde Sniper olan kız bu dizi ise puanım 0. Sebebi gereksiz uzatma.

Bakın asıl mesele dizi’nin berbat olması değil asıl mesela bu mükemmel diziyi para uğruna heba etmeleri. Sword art Online markasının adını lekeliyor. Bu 2.seri bence bu kadar mükemmel bir seriyi alıp para uğruna uzatmaları beni sinir ediyor. Üstelik ortada uzatmak için hiçbir sebep yokken, Sword art Online ’ın sonunda 2.sezona bir açık kapı bırakmadılar yani dizi son anda bir ters köşe yapıp izleyici merak içinde bırakacak bir sonla bitmedi mükemmel bir final ile noktayı koydu.

Şimdi siz diyorsunuz dur eee senin sorunun ne? Bak aslında film sorun değil. Gerçekten güzel olabilirdi bence. Ben bu filmi sırf Sword art Online 2 nin üzerinden devam ettiği için sevmedim. Sword art Online’ın üzerinden devam etseydi ama mantıklı bir şekilde devam etseydi tamam olurdu. Asuna yine hafızasını kaybetsin ama Sword art Online 2 ile ilgili bir şey görmek istemiyorum. Benim sinirim Sword art Online 2 ye, filme değil aslında Asuna’nın hafızasını kaybetmesi hem klişe hemde mantıklı. Çünkü Asuna oyunda 3 yıl kadar mahsur kaldı sonra çıktı oyun ile ilgili çoğu şeyi unutması çok normal.

Bunu bir rüya gibi düşünün zaman geçtikte rüya unutup gider. Sword art Online 2 rezilliğinin, 3. sezonunda Asuna yok. Ne demek, Asuna yok lan? Tabi ki de izlemedim. Asuna, Sword art Online yüzünden ayrıldı ise bir şey diyemem çünkü kız haklı.

Misafir Yazar:
Kürşat ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir