Anime İnceleme: Kimetsu No Yaiba

Kimetsu No Yaiba

Konusu ve Yaşanan Olaylar

Dizimiz ana karakterimiz olan Tanjirou Kamado babası öldükten sonra 6 kardeşi ve annesine bakmak için kömür satmak zorundadır. Köye doğru yol alması ile başlıyor yine her zamanki gibi Tanjirou kömür satmaya gider ve akşama doğru elindeki bütün kömürlerini satar çok mutludur. Evine doğru yol almaktadır, ancak bütün hepsini satınca gece olduğundan eve döndüğü sırada “sabura amca” dediği birisi öneride bulunur. Şimdi “Gece eve gitme bu gece burada kal tehlikeli olur” buralar der.

Tanjirou sorar neden tehlikeli olsun ki der. Adamda “iblisler geceleri ortaya
çıkar” der. İblislerin var olduğu daha önce büyük annesi anlatmıştır ama Tanjirou inanmıyordur. Böyle şeylere inanmaz ama adamı kırmamak ve yorgun olduğu için o gece adamın evinde kalır. Adam Tanjirou’ya iblislerin çok güçlü olduğunu ancak
sihirli bir kılıç yada güneş ışığı ile öldürebileceğini yada kafalarını yok etmesi gerektiğini söyler. Sabah erkenden çıkarsın der. Tanjirou kabul eder ayrıca karakterimizin muazzam derecede bir koku alma yeteneği vardır. Öyle ki kişileri kokusundan kim olduğunu anlar. Kişinin insan mı yoksa başka bir şey mi olduğunu ayırt edebilir.

Tanjirou eve yaklaştığında bir koku alır bu kan kokusudur. Eve hızlıca gitmeye başlar ve eve döndüğünde gördüğü manzara karşısında şok olur. Bütün ailesi vahşice öldürülmüştür. Kız kardeşi Nezuko hayattadır. Sadece bayılmıştır. Nezuko ’yu alıp yardım aramak için köye yola çıkar. Ancak köy epey uzaktadır. Yol sırasında Nezuko uyanır. Hırlamaya başlar, dengesizce hareket eder ve bu hareketler yüzünden Tanjioru yoldayken dengesini kaybeder. Gittikleri uçurum yoldan aşağı yuvarlanırlar neyse ki yağan yoğun kardan dolayı hiç yara almadan ayağa kalkar.

Nezuko nun dişleri ve boyu uzar, anlar ki Nezuko bir iblis olmuştur. Kız kardeşini ikna etmeye çalışır ancak Nezuko abisine saldırır abisi onu tutar ve ona yalvarır “lütfen kendine gel” diye ve Nezuko abisini anlar ağlamaya başlar. Oralardan bir iblis avcısı geçer bunları gördür. Nezuko ya saldırır. Tanjirou onu korumak için iblis avcısı ile dövüşür. Dövüşü kaybeder ama iblis avcısını etkilemiştir ve adam ustasından onu eğitmesi için ricada bulunur.

Tanjioru ile ustasının nerede olduğunu söyler. Tanrjioru yola çıkar. Nezuko ile gitmeden önce ailesini gömer. Yola çıkar, ustası bunu kabul eder ve Tanjirou yu 2 yıl boyunca eğitir. Tanjirou son sınavı için yola çıkar bu sınavı da geçtikten sonra kardeşini ve bir sürü diğer iblisi insana dönüştürmenin yolunu arar. (Fazla anlattım!) Bu dizi galiba 1950-1960 yılları arasında geçiyor.

Karakterler:

Tanjiro Kamado

Tanjirou Kamado

Babası öldükten sonra 6 kardeşi ve annesine bakması için kömür satar. Ailesi şeytan saldırıları ile katledilmiş bir tek kardeşi Nezuko kurtulmuştur. Kurtulan kardeş de bir iblistir. Onun tekrar insan yapmanın bir yolunu arar. Ayrıca kendisi çok iyi koku alır. Bir kişinin insan mı yoksa başka bir şey mi olduğunu kokusundan anlar. Kendisi hayvanların dediklerini anlayabilir.

Nezuko Komado

Nezuko Komado

Tanjirou nun küçük kardeşidir. Kendisi ailesi öldürüldüğü sırada bir iblis olmuştur. Saldırı sırasında tek hayatta kalan kişidir. Ancak diğer iblislerden bir farkı vardır. Genelde iblislerin hayatta kalmak için insan etine ve kanına ihtiyaç duyar. Nezuko bu ihtiyacını uyku ile karşılıyor. Et yada kan gördüğünde ağzı sulanıyor ama yemiyor ve içmiyor. Tanjirou eğitim aldığı 2 yıl içerisinde gücünü toplamak sürekli uymuştur.

Kardeşi eğitimini tamamladığında uyanmıştır. Ayrıca kendisi aşırı hızlı ve güçlüdür. Boyunu ayarlayabilir yani 10 cm kadar uzatabilir yada kısaltabilir. Sürekli olarak bambu bir ağızlık takar. Ağzındaki bağlı bambu ise sivri ve büyük dişlerini gizlemek içindir. Abisini korumak için her şeyi yapar. Bana göre karakter acayip derecede tatlı hem tip hem kişilik hem de tip olarak.

Urokodaki Sakonji

Urokodaki Sakonji

Tanjirou eğitmenidir. Eğitim vereceği öğrencilerinden büyük bir kayayı kılıcını kırmadan kesmesini ister. Kayayı kılıcı kırmadan kesebilen öğrencisini de bir daha yollar. Dağı inmek ve ya dağda 1 hafta hayatta kalmak gibi testleri geçen adaylar Demon Hunter yani İblis Avcısı olarak adlandırılır. Farklı hocalardan eğitim almış bir çok öğrenci mevcuttur.

Zenitsu Agatsuma

Zenitsu Agatsuma

Kendisi aşırı derecede korkak bir o kadar da yavşak ”kötü söz için kusura bakmayın ama bu karakteri anlatabileceğim başka bir kelime bulamadım” bir karakterdir. Tam klişe yan karakter ve en nefret ettiğim karakter tiplemesidir. Bu karakter Nezuko ’yu görür görmez aşık oldu. Çünkü manga’nın böyle bir yan karaktere ihtiyacı var. Karakterin hakkın yiyemem güçlü bir karakter ama keşke böyle karakter olmasa diyorum. Ben böyle karaktere karşı empati kuramıyorum kusura bakmayın. Her animede böyle komik bir yan karakter vardır. Bu karakter nasıl bir iblis avcısı oldu ? Son eleme sınavından sağ kalarak oldu sadece yani benim hoşuma gitmeyen karakterdir kendisi.

Inosuke Hashibira

Inosuke Hashibira

Bu karakter dizimizin ruh hastası. Yani iblisleri öldürmeyi bir görev olarak değilde eğlence olarak görüyor. İnsanları kendisi ile dövüşmesi için zorluyor. Bu karakter iblis öldürmeyi bir tür yükselme olarak görüyor. Eminim ki bu karakter geçmişi epey üzücü olacak. Bu karakterinde ailesi yok. Aslında kendisi olmadığını iddia ediyor. Geçmişini yalansız bir şekilde anlattığında epey üzücü olacak. Onu neyin delirttiğini yada neden böyle ruh hastası gibi davrandığını öğrendiğimizde epey duygulanırız muhtemelen. Genel anlamda iyi bir karaktere benziyor.

Kibutsuji Muzan

Kibutsuji Muzan

Kendisi bir iblistir. Çok güçlüdür. İnsanları iblise dönüştürmek için sadece bir pençe atması yeterlidir. Anlaşma yaptığı kişi ona ihanet ederse onu anında farklı şekillerde öldürür. Tanjirou ailesinin ölümünde onun parmağı olduğunu düşünüyor. Muhtemelen iblislerin kralı ve galiba daha önce Tanjirou’nun babası ile savaştı. Muhtemel sebebi ise Tanjirou’nun hemen öldürülmesini istiyor. Tanjirou ’nun babasını öldüren kişide muhtemelen bu.

MİSAFİR YAZAR
Kürşat ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir