Kurşun Zehirli ise Kurşun Kalem de Zehir midir?

Kurşun Kalem

Kurşun zehirli bir madde ise insanları halisilasyon görmeye zorluyorsa acaba kurşun kalemlerde tehlikeli ve zehirli midir?

Bu soruyu internette bir yerde görmüştüm. Düşününce akla gayet mantıklı bir sonraki gibi gelmişti.

Bu sorunun cevabı ise hem evet hem de hayır özetlemek için önceden bilmeniz gereken iki şey vardır.

  1. Eminim ki filmlerde ya da kitaplarda hem elmasın hem de kömürün aynı maddeden yapıldığını duymuşsunuzdur.
  2. Belki bir filmde değil ama belki bir kitapta kurşun kalemin grafikten yapıldığını duymuşsunuzdur.

Elmas ve kömür gibi kurşun kalemle grafit yatak karbondan oluşur. Karbon atomlarının birbirlerine 4 bağ ile bağlanabilmek gibi bir özelliği vardır. Doğada 4 bağ yapabilen başka atom türü yoktur.

Karbon atomları 4 bağ ın hepsini yine diğer kargolarla kurduğunda ortaya elmas çıkar. Daha az bağ ile Görece daha az değersiz ve dayanıksız bir yapıya geldiğinde kömür ortaya çıkar. Birbirleri üzerinde kolayca kayabilen hafif bağlara sahip bir yapıya geldiğinde ise grafit ortaya çıkar.

Hatta insan vücudundaki elementlerin çoğu karbondan oluşur bu sebepten karbon kimyası isimli özel bir kimya türü vardır. dünyadaki yaşamın temel kaynağı karbondur ve bu yüzden dünyadaki canlılara karbon bazlı organizma denir.

Kurşun kaleme gelecek olursak bundan 300-400 yıl önce gerçekten kurşundan yapılıyordu. Bu sebepten ol zamanki kurşun kalemler gerçekten zehirliydi yemek sizi öldürdü.

Ancak bugün yapılan kurşun kalemler kurşundan yapılması. Bu sebepten size öldüremezler. Kurşun kalemle kurşun kalem denmesinin temel sebebi eski dil ağız alışkanlığıdır. Aslında bugünkü kurşun kalemler karbon bazlı grafit kalemlerdir.

Aklınıza acaba grafit kalemleri öldürür mü diye bir sarı geldiyse cevabı her zaman hayır değildir.

Bir kurşun kalemin seni öldürmesinin ben grafit kısmının öldürmesinin yollar çok fazla yemeğinizden geçer. Tabii bir de kurşun kalemi birinin saplaması var. Öyle bir durumda bile kurşun kalemin saplandığı yerde saplamadan kaynaklanan bir zehir ben değil de daha çok kan kaybından ölebilirsiniz.

“Kurşun Zehirli ise Kurşun Kalem de Zehir midir?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir