İnternet Explorer Chan #39 Türkçe Çeviri

Evsanevi tarayıcı, İnternet Explorer ‘in maceraları. Sadece o da değil Firefox, Chrome, Tor ve daha pek çok tarayıcı ve arama motorunun maceraları.

ART: Princess Hinghoi – STORY: Merryweather

İnternet Explorer ve Google Chrome arasında ki epik savaş.

Serinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet Explorer Chan #39: Hata

Merhaba Arkadaşlar.

Internet Explorer Chan serisinin başından beri bir şeyin dikkatinizi çektiğini düşünüyorum. O da bura da ki anlatılan hikayelerin çoğunlukla gerçek olması. Belki olayları bilmeyenler olabilir diye altına da “ÇN” düşmeye özen gösteriyorum.

Lakin bu sefer ki sayı çok özel, özel olan yanı ise tamamının gerçek olması. Bu olay çok önemli ve popüler bir kişisel gelişim klişe hikayesidir. Litaretürde bu hikaye “Yahoo ‘nun 51 milyar dolarlık hatası olarak bilinir.” Peki Yahoo ne hata mı yaptı.

Yahoo ‘nun bilinen bir hata yapmışlığı yok sadece yanlış kararlar almayı başardı. Bu hataları da arka arkaya koyunca toplamda 51 milyar dolarlık bir hata zincirine dönüştü.

Hikaye kısaca şöyle;

Google ilk kurulduğunda bazı maddi sıkıntılar içindeydi. Bu sıkıntılarını da genellikle yeni teknolojilerini satarak kapatmaya çalışıyordu. Bir gün sonunda Google ‘u tamamen 1 milyar dolar karşılığında Yahoo ‘ya satmaya çalıştılar.

Fakat Yahoo o zamanların en büyük arama motoruydu ve bu teklifi saçma buldu. Adı sanı duyulmamış değersiz bir şirket olarak görüp, Google ‘u satın almadı. Bu olay yaşandığında yıl 1998 ‘di.

Yıl 2002’yi gösterirken aradan üç yıl geçmişti ki Yahoo bir hata yaptığını fark etmeye başladı. Ne yazık ki yaptığı hatanın boyutunu henüz hala kavrayamamıştı. Bu yüzden Google ‘a gidip 3 Milyar dolar teklif etti. Google ise 5 milyar dolar talep etti. Yaptığı hatanın boyutunu kavrayamayan Yahoo bir kez daha gafa düşüp bu teklifi yine ret etti.

Aradan tekrar 6 yıl geçti. Yıl 2008 ‘di ve Microsoft bu sefer Yahoo ‘yu satın almaya çalıştı. Tam 40 milyar dolar teklif etti. Lakin Yahoo bir yanlış karar daha verip bu teklifi ret etti. O zaman ki piyasa değeriyle ve sektör de ki gücüyle çok da mantıksız değildi.

Yıl 2016 ‘ya geldiğinde aradan 8 yıl daha geçmişti ve Google artık piyasayı tek el olarak yönetiyordu. Android, Adsense, Gmail ve Youtube gibi bir çok yeniliği ve teknolojisi ile artık yıkılamaz bir devdi. Bu sebepten de Yahoo sürekli değer kayıp ediyordu.

Sonunda küçülen ve çaresiz kalan Yahoo yetkilileri Yahoo ‘yu 5 milyar dolara Verizon ‘a sattı. Bilmeyenler için Verizon ABD merkezli bir haber kuruluşu.

Yani Yahoo 18 yıl boyunca verdiği 3 hatalı kararla sonunu hazırladı ve 51 milyar dolarlık bir hataya imza atmış oldu. Bu günlerde ise Hayatına kıyıda köşede devam ediyor.

Nostalji olsun diye arama motorlarının linkleri aşağıda;

“İnternet Explorer Chan #39 Türkçe Çeviri” hakkında 4 yorum

  1. abi bir şey sormak istiyorum neden bu anime yi yada mangayı yapan kişiler her şeye bir insan şekli vermek zorunda internet’te geziyordum abi köpeğe kediye ve standart eşyalar bile bir insan şekli veriyorlar ve onun ne düşündüğünü duygularını anlatmak istiyorlar bu yanlış bir şey mi değil ama suyunu çıkarmaya da gerek yok prezervatif gibi ürünleri de anime karakteri yaparlarsa şaşırmam artık 😀

    1. Diğerlerini hakkında görmeden konuşamam ama burada ki kişiselleştirme aralarında ki olayları anlatma ve biraz da mizah amacı taşıyarak yapılıyor. Bu arada bir şeye daha dikkatini çekmek istiyorum sadece insan değil kadın formu veriyorlar. Bu webtoon da hiç erkek yok. Ne zaman erkek bedenine sahip birisi ortaya çıksa Article 13 ve Verizon gibi onların da yüzü yok. Bunun sebebi reklam değilse Çizerin kadın olmasıdır.

      1. abi ya tam tersi ise ? çizerler erkekse ve sadece saçma sapan fantezilerini kağıda dökmek istiyorlarsa sadece ve erkek formunda olan eşyalar ya sadece çok güçlü yüzünü bile göremiyoruz acayip derecede havalı yada çok güçsüz ve saçma sapan hareketler yapan kişiliksiz karakterler oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir