Gökyüzü Neden Mavidir?

Toba gölü

Tarih boyunca bütün insanlar gökyüzüne bakıp hayran kaldılar. buna rağmen çok az insan neden renginin mavi olduğunu sordu. Cevabını bulan daha azdı.

Tarihin birçok bölümünde insanlar gökyüzünün rengini doğal olarak din adamlarının bilebileceği türden sorular sınıfında değerlendirdi.

Onlar da eski kutsal kitaplardan ve biraz da hayal güçlerinden yararlanarak cevaplar verdiler. Aradan geçen yıllardan sonra insanlar bu sorunun bilimsel cevabını da merak etti.

Bilimsel açıklaması ise gökyüzünün herhangi bir rengi yoktur. Gökyüzünün insan tarafından ayırt edilebilen rengi mavidir.

Şöyleki gazdan oluşan bir atmosfere sahip olduğumuzu ve kadında moleküller arasındaki uzaklık dan dolayı bir rengi olmadığını kabul edersek mavi görmemizin sebebi doğrudan gözlerimizden kaynaklanır.

Işık güneş’ten beyaz renginde gelir gün içerisinde etrafımızdaki her şeyi aydınlatır ve kendi renginde görmemizi sağlar. Gökyüzündeki moleküllere çarpan ışık parçacıkları ise dağılır.

Bildiğiniz üzere ışık dağıldığında 7 farklı rengi ayrılır bu renkler doğada gökkuşağının renkleri olarak bilinirler. Zaten gökkuşakları da ışığın havada yağmurdan sonra asılı kalan su moleküllerine çarpıp kırılmasından doğar.

Mavi renk ise bu renkler arasında en çok dağılan renktir. Işık iki açıdan çarpıp dağıldığında bütün renkler etrafa saçılır ama en çok mavi satılır. insan gözleri de doğal olarak mavi rengini baskın olarak görüp gökyüzünün mavi olduğunu varsayar.

Böylesi bir soru mu kanıtlamanın basit bir yolu vardır. Sabahları ve akşamları güneşin Fatma ve doğuma anlarında gökyüzünün kırmızı bir renk aldığını fark edersiniz. Buradan gökyüzünün renk değiştirdin değil çıkarımında bulunmaz sanız. Güneşin ışığının kırıldığı çıkarımda bulunabilirsiniz.

Güneş ışığı düşük dereceli bir acele atmosfere çarptığında yine renkler aynı oranda dağılır fakat kırmızı renk daha uzaklara erişebilen bir frekansta olduğundan gözümüze kadar ulaşır.

Renklerin sıcaklık ve dağılımına bakarsak mavi en çok da alır kırmızı en uzağa ulaşır. Şöyle ki polislerin ve ambulansların tepe ışıkları mavi ve kırmızıdır. Mavi yakında daha geniş bir kitleye kırmızıda uzaktaki kişilere erisin diye bu renkler seçilmiştir.

Sonuç olarak özetlersek gökyüzünün bir rengi yoktur var olan 7 renk arasından biz ancak mavi görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir