Benzin ve Mazot Nedir? Neden Farklıdırlar?

Günümüzde birçok yakıt türü kullanılmaktadır. Elektrik doğalgaz ve tabii ki fosil yakıtlardan biri olan benzin ve mazot. Birbirine çok yakın olan hatta neredeyse aynı sayılan bu ikili nedir ben neden farklıdır.

Matematiksel sebeplerine çok girmeden de olsa açıklamaya çalışalım. Benzin ve mazot ağırlıkları farklıdır. O zaman neden benzin ve mazot ağırlıkları farklıdır? Bunun ilk sebebi moleküler değişimden kaynaklanan öz kütlelerinin farklı olması.

mazot ve benzin bidonu
Benzin Bidonu

Mazot benzine göre daha güçlü benzinde mazota göre daha hızlı yanar. Bu sebepten mazot daha ağır benzin ise daha hafiftir.

Benzin ve mazot un ağırlıklarına buradan bakabilirsiniz.

Tabii ki bu ikilinin benzer yönleri de vardır öncelikle ilkesi gerçekten kardeştir. Hem benzin hem de mazot ham petrol isimli siyah ve az akışkan birisi vatan gelir. Bu sıvı fosil yakıt adı verilen çürümüş daha sonra da basınç ve sıcaklıkla bu hale gelmiştir.

Ham petrolün içerisinde ayrıştırılabilir 500 farklı madde bulunmaktadır. tabii ki bu 500 maddeyi karıştırarak ve farklı şeylerle birleştirerek daha fazla ürün elde edilebilir. Gelecekte daha değişik teknolojiler çıktığında 500 maddeden daha fazla maddeye ayrılabilir.

Ham petrol ham halindeyken çok kullanışlı bir şey değildir o sebepten yüzlerce yıl boyunca bilinmesine rağmen hiçbir işe yaramıştır.

Ham petrol rafineri edildikten sonra özel tesislerde çok yüksek kısalara kadar kaynatılır. Bu kaynatma işleminde hava ile temas etmediği için parlama veya yanma gözükmez.

Yukarıdan aşağıya doğru gaz benzin ve motorin elde edilir. Tabii ki sadece bunlar değil afatlarda kullanılan zift ve evde kullanılan süngere kadar birçok madde çıkar ve farklı aşamalarda ayrılırlar.

Hidrokarbonların yanmasıyla ayrılan moleküller yine moleküllerin sarmal uzunluklarına göre yukarıdan aşağı doğru sıralanırlar.

Bir başka deyişler benzinin moleküler uzunluğu en kısadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir