Yavuz Sultan Selim’in Yatay ve Dikey Anlamlı Şiiri

Yavuz Sultan Selim, Osmanlı İmparatorluğunun 9. padişahıdır. Yöneticiliğin yanında her Osmanlı Padişahının ikinci bir hobisi daha vardır.

Yavuz Sultan Selim ‘in de bir çok uğraşının yanında Şiir yazmak gibi bir hobisi vardı. Hem de profesyonel seviyede.

I. Selim ‘in yazdığı bir sürü güzel şiir olmasına rağmen bir tanesi sadece içerik değil biçim olarak da öne çıkmaktadır.

Bu şiir için “İran Şahı’na itafen yazıldığı” da söylenmektedir. Gerçekliğini tabi ki tam bilmiyorum. Şiir de geçen Şah’ım kelimesine dikkatle doğru olduğunu tahmin ediyorum.

Yavuz Sultan Selim ‘in Şiiri

Sanma Şahım Herkesi Sen Sadıkhane Yar Olur

Herkesi Sen Dost mu Sandın Belki Ağyar Olur

Sadıkhane Belki Ol Alemde Serdar Olur

Yar Olur Ağyar Olur Serdar Olur Dildar Olur.

Şiirin Özelliği

Ya bu şiirin ne özelliği var diyorsanız. Hem yukarıdan aşağıya doğru hem de soldan sağa doğru okununca aynı şiirin ortaya çıkmasıdır. Kolay anlayabilmek için şu şekilde bakın.

Şiir Tekrar

Sanma şahımHerkesi senSakıkhaneYar olur
Herkesi senDost mu sandınBelki ol Ağyar olur
SadıkhaneBelki olAlemdeSerdar Olur
Yar olurAğyar olurSerdar olurDildar olur

Şimdi Anladınız mı? Yukarıdan aşağıya ve Soldan Sağa aynı şiir. Bazı karelerde birden fazla kelime olduğuna dikkat etmişsinizdir. Bu sebepten size mantıklı gelmeyebilir. Sebebi Osmanlıca Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında ki farklılıklardır. Biliyorsunuz Osmanlı, Arapça ve Farsça’nın karışımı bir dil kullanıyordu.

Tabi ki kaçınılmaz olarak şiirin başkası tarafından yazıldığını söyleyen spelükasyonlar da mevcut. Bu konuda ki seçimi yine de size bırakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir