Windows ürünlerinin ücretsiz karşılıkları

Günümüzde bilgisayar hayatımızın değişmez bir parçası. bilgisayarlarımız içeride yüklediğimiz yazılımlarla çeşitli yetenekleri kazanır. üç boyutlu modellemeler fotoğraf düzenlemeleri veya uzay modelleri tasarlanabilir.

Yalnız bu özelliklerin hiçbiri bedava değildir. Bu yazılımların yüklenmesi için gerekli olan platform Windows dahi paralıdır. Bilgisayara ve Windows para verdikten sonra bir de ek özelliklere para vermek külfet olabilir.

Tabii ki bu özelliklerde ihtiyaç yapmayalım mı yani? Bu sorunun cevabı yapın ama her işi yapan ücretli programın bir de aynı işi yapan ücretsiz karşılığı olduğunu unutmadan.

Örneğin bir metin düzenlemek istiyorsunuz bunun için tabii ki aklınıza ilk Microsoft Office gelecektir. Eğer aynı işi yapan ve aynı formatta yazdırabilen saklama ve dağıtma işlemlerinin hepsini yapabilen bedava Bir yazılım olduğunu biliyorsanız hayatınız daha kolay olur.

Libre Office ve ya Open Office gibi yazılımlar Microsoft Office in yapabildiği her şeyi yapabilir. Bunun karşılığında bir ücret ve beklemez.

Düşündüğünün aksine bu yazılımlar ulaşılamaz veya yabancı dilde değildir. Açık kaynak yazılımların çok büyük bir kısmının Türkçe dil desteği vardır.

Şimdi bu paralı programların ve onların bedava versiyonlarını göz atalım. Başlamadan önce belirtmek isterim ki aynı Windows gibi çalışan linux yazılımlar olduğunu da bilmelisiniz. Yani işletim sistemini ders satın almak zorunda değilsiniz.

PARALIBEDAVA
WindowsLinux
Adobe After EffectNatron
Adobe PhotoshopGimp
Adobe PremiereLightworks
Adobe DreamweaverBlue Fish
Corel DrawInkscape
3D MaxBlender
AutoCADLibreCAD
MS Office Libre Office

Tabi ki bedava ve paralı sürümlerin çeşitlenebileceğini unutmayalım. Örneğin AutoCAD yerine paralı olan Solidwork ‘u tercih edebileceğiniz gibi LibreCAD yerine de FreeCAD ‘ı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir