Kar yağarken neden etraf sessizleşir?

Bir çoğumuz bu olguyu bir şekilde deneyimleyerek ve ya bir yerlerde okuyarak öğrenmiş olmalı. Bilindiği üzere kar yağarken ortalık sessizleşir.

Kar yağarken ortamın sessizliğe bürünmesinin iki sebebi vardır. Biri psikolojik bir de fizikseldir.

Psikolojik Sebep:

İnsanlar kar yağarken ses çıkaracak işleri daha doğrusu iş yamaktan kaçınırlar. Bir çok insan kar yağdığında dışarı çıkmaz ve buna bağlı olarak da iş yapmazlar.

  • Araba sürmek.
  • Çim biçmek
  • Çitleri tamir etmek.

gibi bir çok işi kar dolayısıyla erteler ve ya yapmazlar. Eğer trafiğe yakın bir yerde yaşıyorsanız araçların azaldığı gibi kaygan zemin dolayısıyla yavaş da gittiğini fark edersiniz.

Fiziksel Sebep:

Kar sesi emer. Bu en kısa ve doğrudan cevaptır. Fakat neden ve nasıl emer sorusu işe işin gizemini fizikle açıklamayı gerektirir. Bunu anlamak için üç şeyi aklınızda tutun.

  1. Ses atomların titreşimi ile meydana gelir.
  2. Sert şeyler sesi yansıtırken, yumuşak yüzeyler sesi emer.
  3. Katmanlar arası geçiş enerjiyi kırar.

Sesin su ve ya ışık gibi oluştuğu bir madde yoktur. Ses doğrudan atomların titreşmesi ile meydana gelir. Sert yüzeylere çarpan dalgalar (ses dalgaları) geri yansırken yumuşak yüzeylere çarpan dalga ise boğuluyor.

Kar yeni yağdığında, Yüzeyde kapladığı yumuşak dokunun aralarında çokça hava vardır. Bu yumuşak yüzeyde boğulan ses azalır. İşin içine birde kar-hava arasında ki enerji aktarımı girince ses iyice absorbe olur.

Sonucunda da ortam sessizleşir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir