İnsanlar Neden Üst Geçidi Kullanmaz?

İnsanlar neden üst geçitleri kullanmazlar? Tamamen yayalar için düzenlenmiş özel ve güvenli geçiş sunarlar. Hayatımızı ve başkalarının hayatını kolay bir şekilde korumak varken ve bu hizmet hemen yanımızdayken neden kullanmayız?

Ankara Sıhhiye bir viyadük, otoyol ve bir metronun üst üste geldiği nadir yerlerdendir. Burada otoyolun içinden geçmeye çalışan kişi sayısı sıfırdır. İnsanlar daha güvenli olan metro geçidini karşıya geçmek için kullanırlar. Normal ve mantıklı olanı da budur.

Sıhhiye köprüsünden 500 – 1000 metre yukarıda Kızılay yönünde üçe ayrılan bu yolda 2 tane üst geçit vardır. Burada ki üst geçitlerin kullanılma oranı da sıfıra yakındır.

Peki bu tezat durum nereden kaynaklanıyor? İnsanlar neden 500 metre de sağduyularını kayıp edip de hayatlarını riske atıyor?

Bunun temel sebebi Alt geçit ve Üst Geçit arasında tercih yapmak zorunda kalmaktan geçiyor. Üst geçit de önce çıkma sonra inme eylemi yapılırken Alt geçit de önce inme sonra çıkma eylemi yapılıyor. Sonuç olarak da insan psikolojisi devreye girip önce kolay olanı yapmayı uygun görüyor.

Sıhhiye köprüsünde üst viyadükten kalkan bir otobüse binmeyeceksiniz karşıdan karşıya geçmek için viyadük üstünü tercih eden birisini bulamazsınız.

Hem Üst geçit hem de Alt geçit, her iki seçenek de olmasına rağmen çoğu insan alt geçidi tercih ediyor. Lakin iki tercihli bir yoldan 500 – 1000 metre uzaklaştıktan sonra tercih hakkı yok oluyor. Sadece üst geçit mevcut. Bu durumda yeni bir yol yaratıp doğrudan trafiğin içinden geçiliyor.

Eğer çevrenizde buna benzer yerler varsa illa ki yakın ve ya üst üste olmasına gerek yok gözlemlemenizi tavsiye ederim.

Kesin bir şekilde alt geçitler üst geçitlerden daha çok kullanılıyor. O zaman neden her yere alt geçit yapılmıyor?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki bir tane değil.

Birinci sebep; Tahmini en önemli sebep üst geçitlerin, alt geçide nazaran daha kolay inşa edilmesidir. Üst geçidi trafiği durdurmadan ve ya yolu kazmadan da inşa edebilirsiniz. Hatta çelik kondiksiyon bir üst geçidi temellerini hazırladıktan sonra bir gecede yerine takabilirsiniz.

İkinci sebep; Alt geçit inşasının metro ve kanalizasyon gibi yolun altından giden sistemler için zoruluk çıkarıyor olması olabilir. İllaki çözümü olsa da sonradan inşa edilen bir alt geçit o bölgede ki kanalizasyon akışı için yapılan tüm hesapları alt üst eder.

Üçüncü sebep; Üst geçitler gündüz iyi olsa da geceler için ekstra tehlike arz eden kuytu köşelere dönüşebiliyor. Hırsızlar ve ya uyuşturucu satıcıları için mükemmel mekana dönüşebilir.

Dördüncü Sebep; Reklamcılık faaliyetlerine olan katkısından dolayı üst geçit tercih ediliyor olabilir. Dikkat edin tüm üst geçitlerin yan tarafları aynı zamanda reklam tablasıdır. Tüm sürücüler illa ki oraya bakarlar. Bu sebepten bazı bölgelerde üst geçitler absürt yerlerde olabilir.

Beşinci Sebep; Mimari planlamadan kaynaklanıyor olabilir. Şehir estetiği ve gelişmesini planlayan şehir planlama teşkilatları daha sonradan inşa edilmesi planlanan projeler için üst geçitleri öngörüyor olabilir. 10 yıl sonra metro geçecek bir yere alt geçit yapmaya çalışmak gereksiz pahalı olabilir.

Bizim Üst geçidi kullanmamızın sebebi çoğunlukla psikolojiktir. Bu sebebe rağmen her yerde ısrarla üst geçit olmasının sebebi de çoğunlukla ekonomiktir.

Peki ya sizin yorumunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir