Durum Krokisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Durum Krokisi koordinatlı çalışmadan önce ve ya koordinat alma imkanı yoksa yapılan yer tespitidir. Tarla, Ev, Poligon, Nirengi vb ögelerin yerini tasvir yaparak belirlemektir.

Durum krokisi nedir
Durum Krokisi

Özellikle ölçüm aletleri yaygınlaşmadan önce sıkça kullanılan bir metottu. Yeri belirlenmek istenen şeylerin konumu etrafında sabit kabul edilen şeylere göre tasvir edilirdi.

Mesela Yukarıda ki örnekten Sultan MEHMET kişisinin evinin yeri durum krokisi ile açıklamak gerekirse

Yukarının Kuzey olduğunu varsayarak “Kuzeyinde Maliye Hazinesi, Batısında Maliye Hazinesi, Güneyinde Orman, Doğusunda Mahmut FİDAN ‘ın mülkü ve Kuzey Batısında Orman Bulunan arsa içerisinde ki Betonarme/Ahşap bina”

Bu tür krokilerde mümkün mertebe çok bilgi verilmeli. Nehir ve Dağ gibi sonradan değişmesi mümkün olmayan şeyler referans alınmalı. Tasvir yerinin ve çevresinde ki mülklerin malikleri (sahipleri) hatta varsa Ada parsel numaraları yazılmalı.

Aynı durum, Poligon, nirengi gibi şeylerin krokisi içinde geçerlidir. Tabi ki daha küçük boyutlarda. Mesela tarlanın krokisi için dağın solu demek uygunken bir poligon taşı için saçma olur. Bu sebepten daha küçük boyutlarda ki öğeler tasvir edilmeli. Örneğin Sultan MEHMET’in evinin kuzeyi gibi.

Not: Nedendir bilmiyorum. Tüm krokilerde mümkün mertebe eski kelimeleri tercih ediyorlar. Örneğin Garbında Orman (Doğusunda Orman) gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir