DUR levhası neden 8 köşelidir?

Dur, levhası hemen hemen hepimizin gün içerisinde karşılaştığı ve belkide dikkat etmeden geçtiği bir ikaz levhasıdır.

Sürücü ehliyeti alan bir çok insan trafikte kullanılan levhaları bilmek zorundadır. Bazıları Uyarı bazıları TT(Trafik Tanzim) için kullanılır.

Hız sınırı belirtmekten yakında ki müzeye kadar pek çok şey için levhalar üretilmiş ve kullanıma sunulmuştur.

Uyarı levhaları hep üçgen şeklinde üretilir. Trafik Tanzim levhaları da hep daire biçiminde üretilir. Lakin DUR işareti TT içerisinde yer almasına rağmen daire değil Sekizgen biçiminde üretilir.

Sekizgen biçiminde ki DUR levhası dünyanın her yerinde standart olarak kullanılır. Bu standardı belirlemenin estettik değil manık dahilinde sebepleri vardır.

Dur Levhası

DUR levhası trafikte en çok önem verilen levhadır. Diğer pek çok levhaya uymamak kaza riskini arttırsa da DUR levhasına uymamak ölüme sebebiyet verebilir.

Dikkat Çekicilik

Bu levhanın sekizgen üretilmesinin sebeplerinden birisi dikkat çekmektir. Gün içerisinde pek çok levha gören sürücüler bir süre sonra bunları görüşlerinden çıkarmaya başar. Bu doğal bir psikolojik olaydır.

Ama DUR levhası özellikle önemli olduğu için şekli farklıdır. Böylece sürücüler yeni değişik bir levha görünce birden oraya odaklanabilirler.

Hava Şartları

Dünyanın pek çok yerinde kar yağışı görülmektedir. Kar yağışı yol ekipleri tarafından temizlense de genellikle levhalar özellikle temizlenmez.

Karın levhaları örttüğü bir ortamda sürücüler tüm levhalar beyaz görecektir. DUR levhası sekizgen olduğu için üstü kapansa da sekizgen görüneceği için sürücüler bunun bir DUR levhası olduğunu anlayabilirler.

Dil Uygulaması

Genellikle trafik işaretleri dil bilgisi gerektirmez. Bu sebepten dünyanın her yerinde sürücüler dil bilmeden trafikte gezebilirler. Japon bir misafir Latin alfabesini dahi bilmeden işaretlere bakarak güvenli bir şekilde araba sürebilir.

Buna rağmen pek çok levhanın yanında ve ya üstünde yazı vardır. Hatta DUR işareti direkt yazıdan oluşmaktadır. Peki Japon misafir orada durması gerektiğini nasıl bilecek.

Tabi ki Latin alfabesini ve ya Türkçe ‘yi çözmesine gerek yok. Sekizgen kırmızı bir levha gördüğünde üstündekini okuyamasa da orada DUR yazdığını anlayabilecek.

İşte böyle;

Gördüğünüz gibi basit bir levha gibi görünen DUR işareti pek çok marifete sahip bir anlam taşıyormuş. Özellikle yol çıkışlarında ve okul önlerinde bulunan bu levhalara dikkat etmek çok önemlidir.

Hem bir vatandaş olarak okul servisi üzerinde ki DUR levhasına uymanızı hem çocuklarımız hem de trafik kuralları adına rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir