Anime İnceleme: Tokyo Ghoul

Bilgi:

Tokyo Ghoul, Japon manga uyarlamasından anime serisi. Anime izleyicileri ve manga okuyucuları arasında genellikle popüler olan ve bu piyasanın kült eserleri arasında gösterilen gerilim, korku, psikoloji ve doğa üstü güçler yapımı karmasıdır.

Daha fazla ilerlemeden şunu belirteyim bu yazıyı Tokyo Ghoul ‘un 1. sezonuna dayanarak yazıyorum. Mevcut olarak 2. sezonu da olsa da bilerek izlemeyi bıraktım 😀

Tokyo Ghoul Imdb puanının 8.0 yani doğrudan bunu düşünerek doğrudan beni suçlayabilirsiniz.

Tokyo Ghoul animesin seslendirmen ve yönetim kadrosu ve daha başka bazı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Ken Kankei

Hikaye:

Hikayemizin kahramanı Ken Kankei ‘dir. Bu arkadaşımız okumayı aşırı derecede seven anne ve babasını kayıp etmiş bir üniversite öğrencisidir. Tokyo ‘nun Ghoul saldırıları ile endişe içinde olduğu zamanlarda normal bir hayat sürmeye çalışıyor.

Kankei sürekli olarak bir kafede takıyor sebebi ise aynı yere gelen Rize isimi bir kız. Bu kız da okumayı çok seviyor. Şans eseri bir gün Kankei bu kız ile bir görüşme ayarlıyor.

Sonuna kadar normal giden bir buluşmanın sonunda Rize, Kankei ‘den kendisini eve bırakmasını istiyor. Başta normal görünse de Rize bir Ghoul ‘dur ve bir süre sonra Kankei ‘yi yemeye çalışır.

Rize, bir inşaat alanında Kanke ‘i ye saldırır ama başka bir kaza(!) sonucunda ölür. Olay yerine gelen ekipler göçükte yaralanmış iki öğrenci görürler. Kurtulamayacak kadar ağır yaralı olan Rize ‘nin organlarını da Kanke’i ye naklederler.

Kankei zamanla yemek yiyemediğini ve başka şeyleri fark eder. İnsan etine olan açlığı ve diğer varyasyonları da göz önüne alınca zaman içerisinde bir Ghoul olduğunu kabul etmek zorunda kalır.

Sürekli takıldığı kafede ki herkesin Ghoul olduğunu orasının 20. bölgenin Ghoul’larının medanı olduğunu öğrenir. Mekan yöneticisi ve personelleri özellikle Touka isimli genç kız Kankei ‘ye çok iyi davranıp yardım ederler.

Kankei, aslında tam bir ghoul değildir. sadece bir gözü ghoul’a dönüşür o bir melezdir. Lakin melezler normal ghoul’lardan daha güçlüdür.

S sınıfı bir ghoul olan Jason ve Touka ‘nın erkek kardeşi Kankei ‘yi kaçırır. Jason günlerce Kankei ‘ye işkence eder. Bu arada da bilincini yitirmemesi için 100 ‘den geriye yedişer yedişer geriye doğru saymasını ister.

Kankei ‘nin iyileşme yeteneği alışılmışın çok üstündedir. Bu sebepten tüm bu işkencelerden sağ çıkar. Sonunda da Jason ‘u öldürür.

Yorum:

Yazının başında da söylediğim gibi ilk sezona dayanarak söyleyebilirim ki bu anime tam bir hayal kırıklığı. Maalesef ki bu kadar ünlü bir animeden bu kadar nefret edeceğimi düşünmemiştim.

Nefret etmemin üç sebebi var.

  1. Kahramanın yolu acı doludur. Genellikle anime karakterleri de çok ağlar. Mesela Re: Zero ‘dan Subaru gibi. Kankei ise son iki dakikaya kadar ağladı. Sezon bittiğinde öldürdüğü tek kötüyü de kimse göremedi.
  2. Karakter gelişimi inanılmaz uzun tutulmuş. Kahramanın dağları oynatması gerektiği tüm yerlerde yardımı bekledi.
  3. Psikoloji temelli animeler genelde duyguya dayalıdır. Buna rağmen bu animede hiç durmadan duygulardan konuştular. Neredeyse kandan daha çok midemizi bulandırdı.

Yine de psikoloji ve korku temalı animeleri seviyorsanız güzel bir seçim olabilir. Sadece beklentinizi çok yukarıda tutmayın yeter.

Fragman:

Bir de yakında gelecek olan Live Action canlı gösterimi var. Bunun da Fullmetal Alchemist ‘in Live Action ‘una benzememesini umarız. Tokyo Ghoul Live Action fragmanı aşağıda ki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir