Anime İnceleme: Shingeki no Kyojin

Shingeki no Kyojin, Bilinen adıyla En: Attack on Titan, Tr: Titana Saldırı aynı isimli mangadan uyarlama Japon mangasıdır.

Türkiye de yayımlanan nadir manga serilerinden olan Titana Saldırı mangası yine aynı ismime sahip Animesi ile çok ünlüdür. Yan seriler ve OVA ‘lar hariç şu an aktif olarak 3. sezonu çekilmektedir.

Titana Saldırı animesi temelde Eren Jeager isimli gencin başından geçenleri konu almaktadır. Eren, Mikasa ve Armin birlikte Titan isimli canavarlarla savaşıp insanlığı kurtarmaya çalışırken Eren ‘in geçmişten gelen bazı güçlerini de anlamaya çalışması ile ilgili.

IMdb puanı: 8,8’dir (Bkz: IMDb)

Titana Saldırı

“Titana Saldırı” Konusu

Çok uzun yıllar önce Titan isimli varlıklar ortaya çıkmıştır. Dev insan şekilli, akılsız ve insan yiyen canavarlar. Neredeyse insanlığı yok olma noktasına getirmişlerdir.

İnsanlık iç içe geçmiş üç büyük duvar inşa ederek bu sorunu çözmek zorunda kalmıştır. 50 metre yüksekliğinde ki bu duvar 100 yıl boyunca devleri insanlardan uzak tutmuştur.

Mikasa ‘nın ailesi öldürüleli ve Eren onu kurtaralı yıllardır beraber yaşamaktadırlar. Eren ne zaman Armin ‘i kurtarmak için bir kavgaya girse Mikasa gelip ikisini de kurtarmıştır.

Bir gün İnanılmaz boyutlarda (yaklaşık 60 m) bir dev duvarı yılar. İçeri giren devler insanlara saldırır. Eren ‘in evi dev bir kayanın altında kalır. O gün Eren her şeyini kayıp eder. Bir iç duvarın içinde yaşamını devam ettirmeye ve devleeden (titanlardan) nefret etmekten başka çaresi yoktur.

Sonunda Eren büyüyüp orduya katılır. Mikasa onu korumak için takip eder. Armin ‘in de aynı kararı vermesi uzun sürmez. Yıllarca eğitim aldıktan sonra Eren ilk görevinde bir dev tarafından yenir.

O gün ilk deva Eren bir Titan ‘a dönüşür. Dostlarını kurtarır ama bu insanlığın bilmediği (deve dönüşen insan) herkesi tedirgin etmiştir. Zeki bir komutanın kararıyla Eren dış duvarda ki deliği dev bir kayayla kapatmaya yollanır. Diğer herkes de bu olurken Eren’i koruyacaktır.

Görev başarıyla tamamlansa da Eren ‘in başına gelenler bitmeyecektir. Çünkü insanlık hala ondan korkuyordur.

“Titana Saldırı” İncelemesi

İnsanların sevdiği konular farklı olabilir. Bunu anlıyorum. Bazı insanlar konunun dramatize olmasını bazıları ise romantizme kaymasını ister. Benim genel kriterim ise Ana karakterin gücü ile yaptığı kahramanlıklardır.

Bu açıdan bakınca Titana Saldırı tam bir felaket. Eren ne zaman ayağa kalkıp dağları yıkacak desem ya ağlayıp dayak yedi ya da düşmanlarca kaçırıldı.

Tokyo Ghoul animesinde Kankei tüm sezon işkence görüp dayak yeyince soğumuştum. Titana Saldırı o kadar kötü olmasa da neredeyse aratmadı.

Benim beklentim daha çok Fullmetal Alchemist ‘de ki Edward gibi ana karakter ortaya çıkıp;

Sana benimle aynı kulvarda olmadığımızı göstereceğim

Edward Erlic – FMA

demesi yönünde.

Eleştireceğim ikinci yön ise Opening ve Özetin çok uzun olması 5 dakikayı geçen bölüm başlangıçları mevcut. Her bölümde önceki olanlar özetleniyor üstüne de bir opening (ki oldukça beğendim) oldu mu 5 dakika.

Üçüncü ve son eleştirim ise herkesin birbirine sürekli gaz verme konuşmaları yapması. Cidden durmadan solo ve uzun konuşmalar yapılıyor.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Tüm bu negatif özelliklerin çözümü mevcutmuş ama ben bilmiyormuşum. O yüzden zor yoldan yaptım.

  • Shingeki no Kyojin Movie 1: Guren no Yumiya
  • Shingeki no Kyojin Movie 2: Jiyuu no Tsubasa

isminde iki film var bir tanesi bir saat falan. Bu ikisini izleyerek 1 ve 2. sezonu bitirebilirsiniz.

Başlangıç özeti, Giriş jeneriği ve Bitiş akışlarını düşüp konula ilgili olmayan (asında OVA) olması gereken yerler kesilip böyle bir çalışma yapılmış gerçekten çok iyi olmuş tebrik ederim.

“Titana Saldırı” Karakterler

Bu animenin karakter gelişimi gerçekten berbat. Bunun sebebi muhtemelen herkesin sinek gibi ölüyor olması üç beş karakter dışında kimi tanısanız üç beş bölüme mefta oluyor. Öyle ki daha Armin ‘in karakter gelişimi ve aile geçmişi anlatılmadı. Bu yüzden sadece bir kaç kişiyi irdeleyeceğim.

Eren Jeager:

Kendisi ana karakterdir. Titanlardan nefret eder. Titana dönüşebilir. Titanları kontrol edebilir. Annesi o küçükken bir titan tarafından yenilmiştir. Babası bir doktordur. Küçükken bir aşı Eren’e hafızasını da bozan bir aşı yapmıştır. Şu aralar kayıptır.

Mikasa Ackerman:

Küçükken annesi ve babası öldürülmüş daha sonra da katiller tarafından kaçırılmıştır. Kaçırıldığı kulübeye gelen Eren katilleri öldürüp onu kurtarmıştır. O gece Mikasa ‘ya bir atkı vermiştir. Mikasa atkısında asla ayrılmaz. Her kararından Eren ‘i takip edip destekler.

Armin Arlert:

Mikasa ve Eren ‘in komşu çocuğudur. Küçükken sürekli zorbalığa maruz kalmış fakat eren ve Mikasa onu hep korumuştur. Bir taktik dehasıdır.

Levi:

Harika bir askerdir. Emirlere hep uyar. En iyi dev avcısıdır. Sakinliğini asla bozmaz.

Hange Zoe:

Askeri bir personel olmasının yanında bir araştırmacıdır. Titanları incelemek bir tutkusudur. Onlardan nefret etmez merak eder. Bu tutkusu her şeyin önündedir.

Sasha Blouse:

Sürekli aç bir kızdır. Hep bir şeyler yemeyi düşünür. arkadaşlarını sever. Özellikle patatese bayılır. Biraz dengesizdir. Tabur iştiması alınırken patates yediği için akşama kadar birliğin etrafında koşmuştur.

karakterler, seslendirmenler, yönetmenler ve daha çok bilgi mynaimelist ‘de mevcut. Lakin ingilizce haberiniz olsun.

“Titana Saldırı” Fragmanı

Birinci sezon ön gösterim fragmanı aşağıdadır.

Titana Saldırı

Titana Saldırı mangaları Türkiye de basılmaktadır. Bunun yanı sıra bir çok çeviri gurubu internet de dağıtmaktadır.

“Anime İnceleme: Shingeki no Kyojin” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir