AutoCAD mı 3D Max mı Öğrenmeli?

Teknik çizim işlerine başlama niyeti içerisinde olan herkes bir dönem bu soruyu kesin sormuştur? Bunlarda ya da herhangi bir başka 3D programda ustalaşmış birisi farklarını az çok bildiğinden tabi ki bu sorunun cevabını biliyor olacaktır.

Bu yazının temel amacı CAD ve ya 3D tasarım programlarında bilgi sahibi olmayanların seçim yapabilmesi için aydınlatıcı bir rehber hazırlamaktır.

Önce her iki programında özelliklerine biraz değinip daha sonra asıl konuya geçeceğim. Bu programları bilmediğinizi varsaydığımdan yazıyı kullanım amacına uygunluk olarak kategorize ettim. Yani ilk amacınız ne amaçlı kullanacağım?

AutoCAD, AutoDesk firması tarafından geliştirilmekte olan vektörel destekli çizim programıdır. 2D ve 3D çizimler yapıp render alabilmektedir.

3D Max, AutoDesk şirketince geliştirilen ve temel amacı katı 3D modelleme yapmayı amaçlayan model ve animasyon programıdır.

AutoDesk, Maya, 3D Max, AutoCAD, Inventor gibi sektöründe öncü bir çok simulasyon, Modelleme ve CAD yazılımını geliştiren ayrıca hali hazırda dünyanın en çok kod üreten firmasıdır.

AutoCAD

Anladığınız üzere hem AutoCAD hem de 3D Max aynı şirket tarafından üretilen ürünlerdir. Burandan yola çıkarak ikisinin birçok şekilde benzer olduğunu söylersem bana inanın.

Örneğin çizim yapıyorsunuz bu çizimi yapmak için yakalama seçeneklerini aktif edecekseniz aynı seçenekler her iki program içinde aynı şekilde vardır. Çizimi yaptınız ve 3. boyut ekleyeceksiniz mesela Extrude komutunu kullanacaksınız. Her ikisinde de var ve aynı amacı teşkil etmektedir.

Şu şekilde açıklamama izin verin. Örneğin Microsoft Excel ‘i kullanabildiğimizi varsayalım. Word ve ya Power Point ‘i kullanamıyor olma olasılığınız var mı? Belki biraz zorlanırsınız ama amaçları benzemese de kullanımlarının benzediğini göreceksiniz.

AutoDesk ürünleride aynı şekilde amaç olarak benzemese de kullanım olarak çok benzemektedir. Bir şekilde AutoCAD ‘ı öğrenirseniz ve ya çoktan biliyorsanız, Zaten 3D Max ‘i de bir noktaya kadar hallettiniz sayılır.

Şu sorulardan hangisi size uygunsa muhtemelen seçimi de ona göre yapabilirsiniz.

Çizimlerin Hareket Etmesini İstiyor muyum?

Aslında bu gerçek ve önemli bir soru. Yaptığınız çizimlerin hareket etmesini istiyor musunuz? Örneğin bir arabayı 3D olarak her iki programda da çizebilirsiniz ama AutoCAD da çizdiğiniz araba bir yere gitmez.

3D Max ‘e gelince git deyip bir yere yollayamazsınız hareket ettirmek için çeşitli scriptlere ve ya rotalara ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki bir de arabanın gideceği güzergahın tasarımına.

Modeller Ne Kadar Gerçekçi Olmalı?

Bir ev manzarası çizdiğimizi varsayalım. Bu çizimi her iki uygulamada da yapabiliriz. AutoCAD ‘in Render motoru 3D Max ‘in Render motorundan daha güçlüdür.

Hareketli yapıların her birisine ışık ve hareket yansıttığından 3D Max kaliteden az da olsa ödün vermektedir. Bu sebepten animasyon ekipleri filmlerde ışıklandırmalar için harici bir uygulama kullanırlar.

AutoCAD da yapılmış kaliteli bir çizim ve ışıklandırmadan sonra alınan render resmi gerçekten ayırt edilemez.

Çizim İçin Ne Kadar Zaman Harcayacağım?

AutoCAD ne kadar detaycı ise 3D Max de o kadar kolaycıdır. 3D Max kullanıcısı bir çizgi bile çizmeden bir model yaratabilir. AutoCAD kullanıcısı ise çizgi ile çokça haşır neşir olur. (haşır neşir için kusura bakmayın)

3D Max

3D Max biraz sanatçı kişiliğinize yönelir örneğin bir burun çizecekseniz burunun boyutunu göz kararı belirleyeceğiniz varsayıldığından buna izin veren komutlar yoğunluktadır. Tabi ki bu bir değer giremeyeceğimiz anlamına gelmez.

AutoCAD biraz mühendistik kişiliğinize odaklanır aynı şekilde bir burun çizeceğimizi varsayalım sadece boyunu değil mümkünse moleküllerini de bilin ister.

Bu nedenden 3D Max da çizim yapmak daha kolaydır.

Nesneler Birbiri ile Etkileşime Girsin mi?

Sanal olarak yaratılmış iki nesnenin birbiri ile etkileşimini ele alalım mesela bir masaya düşen elmalar. 3D max de elmalar masaya değdiğini bilir ama AutoCAD da elma ve masa arasında ki mesafeyi kesin bir şekilde girmezseniz arada hep bir boşluk kalacaktır.

Ayını şekilde mesela bir bezi koltuğa atılmış olduğunu çizelim. Koltuğu ve bezi çizince 3D max yavaş yavaş bezi düşürüp kıvrımlarını ayarlayacaktır. AutoCAD hiç bir şekilde düşme ve ya kıvrımları ayarlama yapmaz. En iyi ihtimalle kıvrılmış bir bez çizip bunu da koltuğun üstüne bırakabilirsiniz.

Hassasiyet Çok mu Gerekli?

Tabi ki bir arabayı her iki programda da çizebilirsiniz. Hatta 3D Max da bu arabayı hareket de ettirebilirsiniz. Yalnız bu arabayı üretip gerçekten hareket etmesini istiyorsanız çizimleri AutoCAD ‘dan yapmanız gerekir.

AutoCAD milimetrik seviyede mühendislik çizimler yapmanızı sağlar. Her detayı çizip üretime hazır olacak şekilde kesitlerini ayarlayabilirsiniz. Ama olur da araba yapma fikriniz varsa bence siz yine de Invantor ‘u kullanın 😀

İkisini de öğrenmek mi İstiyorsunuz?

Ben hem AutoCAD hem de 3D Max öğreneceğim ama önce hangisinden başlamalıyım ya da hangisinden başlarsam kolay olur? gibi bir sorununuz varsa muhtemelen cevabı AutoCAD olur.

Sebebi gayet basit AutoCAD da ki komutlar ve 3D Max da ki komutlar çok benzer ama AutoCAD daha hassastır. Yani önce 3D Max öğrenirseniz AutoCAD size külfet gibi gelecektir. Önce AutoCAD öğrenirseniz de 3D Max size zor gelmez hatta çok kolay gelir sadece ekstra komutlar öğrenirsiniz olur biter.

İyi çalışmalar. Kolay Gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir