Anime İnceleme: Kimi No Na Wa

Senin Adın - Your Name
Kimi No Na Wa – Senin Adın

Jp: Kimi No Na Wa

En: Your Name

Tr: Senin Adın

Kimi no Na Wa, Türkçe dublajı da bulunan nadir anime filmlerdendir. Tek uzun metraj bir bölümdür. Mitsuha ve Taki arasında ki tuhaf bağı anlatır.

Taki, Tokyo da yaşayan genç bir oğlandır. Okuladan kalan vakitlerinde de garsonluk yapmaktadır. Sabahları uyandığında bir yalnızlık ve bir şeyleri kaybetmişlik hissi ile uyanır.

Konusu:

Mitsuha, Krater gölü etrafında kurulmuş küçük bir kasabada yaşamaktadır. Okuldan kalan vakitlerinde Ninesi’ne tapınak işlerinde yardım etmektedir.

Mitsuha ve Taki uyandığında okul arkadaşları ve evdekiler dün tuhaf davrandığını söyler. Ertesi gün ise Mitsuha uyandığında bir oğlandır. Taki uyandığında bir kızdır.

Bir şekilde ruhları yer değiştirmiştir. Bir süre rastgele yer değiştirirler. Bu süreç zarfında hem eğlenir hem de diğerinin yaşam tarzını korumaya çalışırlar.

Bir süre sonra yer değiştirmeler sona erer. Taki gördüğü yerlerden esinlenerek Mitsuha ‘yı bulmaya çalışır. Mitsuha ‘nın yaşadığı kasabayı bulduğunda oranın Üç yıl önce bir gök taşı tarafından yok edildiğini öğrenir.

Mitsuha ‘nın bir törende bıraktığı Sake’yi içen Taki tekrar yer değiştirmelerini sağlar. Mitsuha uyandığında bulunduğu yerden kasabasının yok edildiğini görür. Alaca karanlık geldiğinde üç yıllık zaman karışır ve birbirlerini bir süreliğine görebilirler.

Alacakaranlığın bitmesiyle birbirlerini unutmaya başlarlar ama unutma bir yandan da acı ve kayıp pişmanlık duygusu vermeye başlar. Mitsuha var gücü ile kasabasını kurtarmaya çalışır.

Aradan geçen beş yılın sonunda ikisi de Tokyo’da yaşamaktadır. Bir şeyleri ve ya birilerini aramaktadırlar ama kimi ya da neyi aradıklarını bir türlü kestiremezler.

Bir gün ters yönlere doğru giden trenden birbirlerini görürler. İnip birbirlerini sokaklarda aramaya başlarlar. Sonunda bir merdivende karşılaşırlar. Birbirini tanımayan bir o kadar da çok iyi tanıyan iki insan sonunda tekrar kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir