All Star Superman Animasyon Film İncelemesi

Bilgi:

DC Comics ‘in Superman ‘in sonunu getirdiği kült yapımdır. Tabi ki bu Superman ‘i ne ilk ne de son öldürüşleriydi. Yine tabi ki gelecek başka bir seride geri dönüyor. Lakin bunu kült yapma sebebi bunun Superman ‘in ilk ciddi ölüm feat’i olmasıdır.

Konuya gelecek olursak biraz daram biraz aksiyon eklenmiş.

Her şey Superman ‘in sonunu planlayan Lex Lutor ile başlıyor. Lex bir çok ayarlama yapmış ve bu sefer Çelik adamın sonunu getirmeye kararlı. Superman ‘in yalnızlık kalesinde ki robotların yazılımından uzayda ki yapay güneş Solaris ‘e kadar bir çok ayarlama yapmıştır.

Hikaye

SUPERMAN
All Star Superman

Güneşin atmosferinde deneysel araştırma yapan Dr Quantum ve ekibi Lex Lutor tarafından sabotaja uğramıştır. Personelden bir tanesi biyolojik bir silah olarak gemiye bindirilmiştir. Uzay üssü kontrolden çıkıp Güneş’e doğru çekilmeye başlar.

Olaya müdahale eden Superman kendi biyokalkanını genişletip gemiyi ve içindekileri kurtarır. Kendisi henüz bilmiyor fakat güneş zehirlenmesine uğramış ve en üst seviyede güçlere kavuşmuştur.

Dünyada Lex Lutor ‘u Clark olarak ziyaret eder. Bir hapishane isyanında Lex kaçmayı başarır. Lex ölüm sandalyesine oturtulduğunda Superman ‘da Louis ‘e gerçek kimliğini açıklamaktadırlar. Lex bir şekilde Superman ‘ın güçlerini kazanmasını sağlayan bir kokteyl yapmayı başarmıştır. Bu şekilde hapishaneden kaçar.

Bu arada dünyanın yörüngesine gelen Solaris, Kendisini güneşin yerine geçirip Dünya ‘da hak idda etmeyi planlamaktadır. Tabi ki Lex ‘in de davetiyle gelmiştir.

Superman önce Lex ‘i sonra da Solaris ‘i durdurur. Yalnız güneş zehirlenmiş ve durumu kötüye gitmektedir. Bu durumu ancak çok yüksek bir enerji ile çözülebilir tıpkı şu an Superman ‘ın bedeninde ki gibi.

Superman, Güneşi tamir için ona doğru uçarken, Dünya da Louis geri geleceğine emindir.

İlginç Yanları:

Lex bir noktada dünyanın işleyişini anlayıp hayatı Superman ‘in gözlerinden görür. Ama Superman tarafından kurulmuş bir tuzak neticesinde güçleri birden kayıp olur. Yedek planı da yine Superman tarafından engellenmiştir.

Lex Dünyayı kurtarmanın yolunu bulduğunu ve eğer superman olmasaydı yapabileceğini söyler. Fakat Superman “Umurunda olsaydı yıllar önce yapardın” diyerek cevaplar. Gariplik burada Lex “Haklısın” der ve kabullenir.

Superman ‘in ölümünden sonra idamı ve suçunu kabullenmiş bir Lex ile karşılaşıyoruz. Lex, Superman ‘in DNA haritasını çıkarmıştır ve bunu Dr. Quantum ‘a verir. Sadece sağlıklı bir dişi yumurtası lazım der.

Lex kurtulmayı denese hemen yapabileceğini söylemesine rağmen, Superman’in ölümünden kendini sorumlu tutuğu için cezalandırılması gerektiğine karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir