Supergirl Karakter İncelemesi

Kara Zor-El Kimdir
Supergirl Kimdir

DC Comics tarafından 1958 yılında Superman #123 sayısında ilk defa gösterilen kadın süper kahraman karakterdir. Superman ‘in kuzeni ve gerçek adı Kara Zor-El ‘dir.

Hakkında Bilgilileri

Yayıncısı: DC Comics

İlk Görünüm: Superman #123, Action Comics #252

Yaratıcıları: Otto Binder, Al Plastino

Diğer Adları: Kara Zor-El, Kara Kent, Kara Danvers, Supergirl

Uyruk: Krypton ırkından Kryptonian

Orijin Hikayesi

Krypton da;

Kara, kendi gezegeni Krypton ‘da yaşayan son derece normal bir kızdır. Babası Zor El ve Amcası Jor El Krypton gezegeninin en önde gelen bilim insanlarındandır.

Kara ‘nın babası Zor ve Amcası Jor bir süredir birbirleri ile dalgındırlar. Amcası ve babası birbirleri ile konuşmasalar da bilimsel bilgilerine saygı duymaktadırlar. Bir süre önce amcası Jor, Krypton gezegeninin doğal sonuna yaklaştığını ortalığa atmış ve bu babasını düşüncelere sevk etmiştir.

Amcasının Jor El ve yengesi Lara El ‘in yeni bir bebekleri olmuştur. Bebeğin adını Kal El koymuşlardır. Her ikisi de laboratuvarlarında araştırmalara gömülmüşlerdir. El hanedanında kadınlar askeri erkeklerde bilimsel kimlikleri ile tanınırlar.

Not: Hikaye burada ikiye ayrılır. Birinci veriyonunda gezegen yok olurken diğerinde de gezegen Brainac isimli bir uzaylının saldırısına uğrar. Genel kabul gören birinci hikayeden devam ediyoruz.

Super Girl
Kara Zor El

Amcası Jor El haklı çıkar ve gezegen parçalanmaya başlar. Oğlu Kal El ‘i ilkel bir dünyaya yollamak için bir roket inşa etmiştir. Bu arada babası da boş durmayıp bir roket de o inşa etmiştir.

Babası Kara ‘yı rokete bindirip kuzeni Kal ‘ın peşinden yollar. Onu bulup koruyup gözetmesini söyler.

Dünya da;

Kara zorlu geçen bir yolculuğun ardından Dünya ‘ya varır. Çok geçmeden bu gezegende başka bir Kryptonlu olduğunu fark eder. (Farklı anlatılmakla birlikte bir şekilde birbirlerini bulurlar)

Bu kişi kendini Kal El olarak tanıtır. Kötü bir Kryptonca ile konuşmakta ve kesinlikle kuzeni Kal El gibi görünmemektedir.

Bir süre sonra acı gerçeği kabul etmek sorunda kalır. Onu bu gezegene getiren mekik, Krypton ‘un patlamasından etkilenip bir kara deliğe girmiştir. Bu kazanın sonucunda zamandan 20 yıl kadar soyutlanmıştır. Korumaya geldiği bebek çoktan büyümüş ve bu gezegenin en önemli kahramanı olmuştur.

Korumaya geldiği Kal El bebek artık Kara ‘dan daha büyüktür. Bu şartlar altında teorik olarak kendinden küçük ama pratikte kendinden büyük olan kuzenin yardımı ile bu dünyaya uyum sağlamaya çalışır.

Dünya da Supergirl olarak tanınan bir kahraman olarak Kuzeninin yolundan gitmeye başlar.

Gelecek de;

Supergirl, hikayenin bir bölümünde bir zaman yolculuğu ile Dünyanın geleceğine gider. Lakin geri dönmez. Dünyada kendini ilkel bir gezegene hapsolmuş gibi hisseden Kara, gelecekte çok daha mutlu olur. Dünya gezegeninin 31. YY ‘nda birisi ile tanışır.

Brainac  ‘ın gelecekte ki biyonik bir modelini ile aşk yaşamaya başlayan Kara, burada kalmaya karar verir. Bir zamanlar düşman olduğu hatta başka hikayelerde Krypton‘u yok eden makinenin bir versiyonuna aşık olur.

“Superman: Geleceğin Adamına Ne Oldu” isimli macerada gelecekte ki ekibi ile birlikte geçmişe(bu güne) geri dönen Kara, Superman ‘a Mr Mxyzptlk ‘ı alt etmek için gerekli olan ipucunu verir.

Supergirl ‘ün Güçleri

Supergirl diğer tüm Kryptonlular ile birlikte aynı güçleri paylaşır. Superman ‘in sahip olduğu tüm güçlere Supergirl ‘de sahiptir. Uçma, Lazer, Dayanıklılık, Hız ve diğer tüm güçlere sahiptir.

Supergirl, Kuzenine göre daha çok bilgi sahibidir. Bu biraz Krypton bilgisine ve eğitimine dayanmaktadır.

Supergirl ‘ün Kötüleri

Kara bir çeşit dişi Superman olduğundan kötülerinin bir kısmı da aynı karakterlerin dişileştirilmiş halleridir. Lakin özgün kötüler de vardır. Direkt onları ele alıyorum.

Evren Katilleri: Babası Zor tarafından yaratılan biyolojik silahlardır. Krypton ‘un savunması için üretilmiş ileri düzey askerlerdir. Güneş sıkıntısı çekmeden güçlere sahiptirler.

Gümüş Çığlık: Yüksek seviyede ses çıkarabilen yarı büyülü bir karakterdir. Bazen dost bazen düşmandır. Durumu hikayeye göre karışıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir