Adalet Birliği Flash Noktası Paradoksu Animasyon Film İncelemesi

Önceden Bilinmesi Gereken Flash Orijin Hikayesi:

Flash kimdir
Flash

Bary Allen, küçükken unutulmaz bir travma yaşamıştır. Annesi vahşice öldürülmüştü. Cinayet zanlısı olarak da babası yakalanıp yargılanmıştır. Barry babasının suçsuzluğuna ne kadar inansa da kimseyi bu konuda ikna edememiştir. O daha bir çocuktur.

Yaşadıığı travma ve olayların öncesini görme yeteneğini de ele alan Barry bir polis olup suçları araştırma bölümünde çalışmaya başlamıştır. Barry bir gün laboratuvarında çalışırken bir yıldırım çarpar. Yıldırım ve bir takım kimyasalların etkisi ile Barry inanılmaz hızlarda hareket edebilen Flash karakterine dönüşür.

Daha fazla bilgi için: Flash

Flash Noktası Paradoksu

Flahpoint öncesi

Central City Flash Müzesine bir gurup kötü saldırmaktadır. Bu saldırının başında Flash ‘ın baş düşmanı Reverse Flash bulunmaktadır. Flash olaya müdahale eder. Lakin Reverse Flash kaybetme olasılığını hesaplamış ve herkese bir bomba yerleştirmiştir. En azından şehrin yarısını da yanında götürmeyi planlamaktadır. Flash zekice bir hamle ile Reverse Flash ‘ı kapana kıstırmış ve bombanın menzilinde bırakmıştır. Reverse Flash ise Flash ‘ın ölümü karşılığında kendi hayatını hiçe saymıştır.

Olaya müdahale eden Adalet Birliği, tüm bombaları etkisiz hale getirip suçluları da hapse yollarlar. Reverse Flash gitmeden önce “Ne kadar hızlı olursan ol herkesi kurtaramazsın Flash” diyerek Flash’a annesini hatırlatmıştır.

Flashpoint

Barry sabah uyandığında polis departmanındadır. Haberlerde dünyanın yıkımın eşiğine yaklaştığı haberleri yayınlanmaktadır. Barry, Flash’a dönüşmek için dışarı çıkar lakin yüzüğü yoktur. Yere düştüğü anda onu ayağa kaldıran kişi ise annesi olmuştur.

Barry yeni bir dünyada olduğunu anlamıştır. Dün akşam geçmişe yolculuk etmiş ve annesini kurtarmıştır. Bu yolculuk bazı başka değişikliklere sebep olmuştur. Tüm kahramanlar dağılmış dünya savaşın eşiğinde durmaktadır. Olaylar genel olarak şöyledir.

Superman ‘ın roketi Smallville yerine Metropolis merkezine düşmüştür. Devlet bunun bir meteor olduğunu söyleyip Superman ‘i de gizli bir tesise hapsetmiştir. Superman 30 yıldır kızıl güneş lambaları ile boş bir odada deneylere maruz kalmaktadır.

Batman ‘in anne ve babası normal evrende öldürüldüğü sokaktan sağ kurtulmuşlardır. Onların yerine ölen genç Bruce Wayne olmuştur. Bu olayın etkisi ile babası intikamcı bir Batman’a ve bu olayın acısı ile annesi ise Joker ‘e dönüşmüştür. Kovalamaca ikisi arasında geçmektedir.

Not: Animasyon filmde geçmiyor ama aynı isimle yayınlanan çizgi romanda Batman ‘in babası Annesine Bruce ‘yi kurtarmanın bir yolu olduğunu söylüyor. Bedeli ise ikisini tekrar ölümü olacaktır. Annesi delirmiş olmasına rağmen bunu yapmasını isteyip kendisini infaz ediyor.

Atlantis ve Amazon Adası aralarında bir barış anlaşması imzalarlar. Bu anlaşma sırasında tanışan Aquaman ve Wonder Woman birlikte olurlar. Bu olayı gören Aquaman ‘in karısı Mera sabah Wonder Woman ‘a saldırır. Woner Woman ise Mera ‘nın kafasının kesip tacını alır. Takip eden olaylar zincirinde Atlantis ve Amazon Adası arasında savaş patlak verir. Atlantis kıyamet silahını kullanarak Amazon Adasını batırır. Amazonlar ise İngiltere’yi işgal edip milyonları katlederler. Amerika ve tüm dünya ülkeleri bu savaştan az çok payını alır. Kaptan Atom olaya yollansa da kendisinden bir daha haber alınamaz. (Kendisi bir bombaya bağlanmış olarak Atlantis tutsağıdır)

Hal Jordan ‘ı bulan Yeşil Fener yüzüğü uzaya dönmüş ve Hal ise normal bir insan olarak kalmıştır. Abin Sur ‘un bedeni ve gemisi bir devlet tesisinde tutulmaktadır. Gemi tamir edilmektedir.

Chyborg ise devlet adına çalışan bir askerdir. Lex Lutor devlet adına çalışmaktadır.

Shazam çocukları (evet birden fazla kişi tek bir adama dönüşmektedir) ise olayda kararsızlardır. Shazam bu seride kendisini Kaptan Gökgürültüsü olarak tanıtmaktadır.

Not: Çizgi romanda Kaptan Gökgürültüsü Amazonlarla daha önce savaşmış ve hasar almıştır.

Güçleri olmayan Barry ise çaresiz Batman’in evine koşar. Önce bir güzel dayak yese de sonra Thomas Wayne ‘i olaylara ikna eder. Eskiden laboratuvarında yaşadığı kazayı iki defa tekrar ederler. Ölümün eşiğine kadar gelse de sonunda ise yarar ve Barry tekrar Flash olur.

adalet ligi
Adalet Birliği

Savaşa Doğru

Hal Jordan bir intihar girişiminde Atlantis ‘e saldırır. Altında ki OA teknolojisi uzay gemisi ile birlikte şehit olur. Son sözleri “Gücümden Sakının” olur.

Lex Lutor ve Deathstroke gibi karakterlerin oluşturduğu bir geni Atlantis tarafından batırılır.

Lois Lane ‘nin başında ki bir ekip İngiltere’de Amazonlar ile bir gerlila savaşı içindedir.

Batman ve Flash birlikte Chyborg ‘u ikna edip Superman ‘i bulurlar ama Superman uçarak uzaklaşır.

Savaş

Savaş alanında üç taraf vardır. Amazonlar, Atlantisliler ve İnsan Meta ekipleri. Her ekip diğer ekibi yok etmeye çalışır. Bir çok karakter bu savaşta can verir. Aquaman Chyborg’u öldürür. Superman olaya dahil olup Aquaman ‘in kolunu keser. Wonder Woman ise zalimce bir hareketle Shazam Çocuklarından birisini öldürüp Kaptan Gökgürültüsüne dönüşmelerini engeller.

Wonder Woman ve Aquaman karşılaşmalarında Wonder Woman Aquman ‘i öldürür. Aquaman ölmeden Önce Kaptan Atom’un bağlı olduğu reaktörü patlatıp dünyayı kıyamete sürükler.

Bu olaylar gerçekleşirken Flash ise orada bulunan Reverse Flash ile savaşmaktadır. Başta bunları Reverse Flash ‘ın yaptığını sansa da zamanı değiştirmesinin sonucu olarak kendisinin sebep olduğunu anlar. Lakin Reverse Flash hız gücünü emerek Flash’ın zamanı düzeltmesine engel olmaktadır.

Batman gizlice yaklaşıp Reverse Flash’ı kafasından vurur. Flash zamanda yolculuk edip kendisini durdurur.

Flashpoint Sonrası

Evine dönen Flash hem annesinin öldüğü zaman dilimini hem de ölmediği zaman dilimini aynı anda hatırlamaktadır. Batman ‘a göre bu bir hediyedir. Flash diğer zamandan Batman ‘a bir mektup getirmişitir. Bu babası Thomas Wayne tarafından yazılmış bir mektuptur.

Flashpoint ‘in Önemi

Bu Çizgi roman ve buna bağlı olarak da Animasyon filmi bir sebepten çok önemlidir. DC Comics bu olayla birlikte tüm Çizgi Roman evrenini sıfırlamıştır. Yani her şeyi baştan sistematik olarak ele almaya başlamıştır. Buradan iki çıkarım vardır. Birincisi Flash ‘ın düzelttiği evren eskisinin birebir aynı değildir. Her şeyde küçük farklılıklar vardır. İkincisi ise Artık yeni serinin adı New 52 ‘dir. Bu olaydan sonra DC çizgi romanları New 52 alt adı altında çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir