Piri Reis Dünya Haritası Vekörel Çizimi

Piri Reis’in Dünya Haritası

Dünya tarihinin en büyük denizcilerinden olan Piri Reis yaptığı çalışmalar ile dünyada ilklere imza atmıştır. Piri Reis‘in korsanlıkla başlayan yaşamı Osmanlı İmparatorluğunda Amiralliğe kadar yükselmesini ile devam etmiştir. Ne yazık ki adına atlan bir iftira sebebi ile daha sonradan Mısır’da idam edilmiştir.

Büyük denizci Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği dünya haritası en önemli ve tanınmış eseridir. Bu haritanın (yukarıda ki resmine de bakarak) sol yarısı ne yazık ki günümüze ulaşamamıştır. Lakin sağlam kalan yarıda ise henüz o dönem keşfedilmemiş olan Amerika kıtası açıkça görülmektedir.

Piri Reis’in Dünya Haritası hem dünya hem de ülkemizin denizcilik ve haritacılık alanları için çok önemli bir çalışmadır.

Velhasıl konuya gelelim İnternetde bu haritanın bir .dwg versiyonunu bulamadığımdan oturup çizmeye karar verdim. Belki ben bulamadım ama vektörel bir çiziminin şimdiye kadar yapılmamış olmasına çok şaşırdım.

Haritanın Osmanlıca kısımlarının çevirilerine internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sebepten yazmakla uğraşmadım (zaten yapamam da :D) Yine haritada bir çok dağ, hayvan ve Canavar çizimi mevcut ama bunları da eklemedim. Çünkü CAD programında bunları çizmek ve renklendirmek gereğinden fazla zahmetli. Buna rağmen işsizlik yapıp tüm gemileri tek tek çizdim.

Çizim yaparken çok ilginç detayları fark ettim. Oturup incelerseniz siz de görebilirsiniz. Belki daha fazlasını bile bulabilirsiniz (Bulursanız bana da haber verin :D) Kontrol edebileceğimiz bir vektörel çizimin olması yine de güzel.

Gerekli indirme linki aşağıdadır. Google Drive’de güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Virüs taramasından geçirdim ama siz yinede (hem de bana güvenmeden :O) kendi virüs tarama yazılımınız ile taramayı unutmayın. Arşiv şifreli değildir. Açılmıyorsa bozuk inmiştir.

Arşivde haritanın AutoCAD için .dwg versiyonunun, yanında belki Photoshop ‘da açmak istersiniz diye .pdf ve .jpg versiyonunu ekledim.

Bu çalışmanın orijinal kaynağı burasıdır. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Ne için kullanırsınız bilmiyorum ama şimdiden yararlı olması dileğiyle. Kolay gelsin. Lütfen yorum yapmayı unutmayın.

Teşekkür ederim.

—– —– —–

Piri Resi’in Dünya Haritası

—– —– —–

“Piri Reis Dünya Haritası Vekörel Çizimi” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir