Hikaye: Olaylardan Çıkarım Yapmak

İkna Yeteneği:

Bir gün New York City’de büyük bir bankada bir soygun gerçekleşir. İçeriye giren iki soyguncu silahlarını insanlara doğrultup kıpırdamamalarını emreder. İçerinden bir tanesi orada bulunan sivillere seslenir “Kimse kıpırdayıp hayatını riske atmasın, Paralar sizin değil ama canınız sizin” soyguncunun bu yaptığına ikna yeteneği denir. İkna, zorlamadan daha kolay ve etkilidir.

Tecrübe:

Soyguncular alacaklarını alıp bankadan ayrılırlar. Güvenli evlerine ulaşırlar. Soygunculardan bir tanesi genç ve üniversite mezunu diğeri ise yaşlı ama ilk okul mezunudur. Genç olan hırsız, yaşlı olana “Hadi ne kadar para çaldığımızı sayalım” demiş. Yaşlı hırsız da “O kadar parayı nasıl sayalım, Akşam haberlerden öğreniriz” diye cevap vermiş. Yaşlı hırsızın bu yaptığına tecrübe denir. Tecrübe, okulda öğretilemeyen ama insanların en çok işine yarayan şeydir.

Fırsattan İstifade:

İki hırsız paralar ile birlikte bankadan ayrılırlar. Banka müdürü, Şube müdürüne hemen polisi aramasını söyler. Şube müdürünün aklında başka bir plan vardır. Banka müdürünü köşeye çeker ve “Polis gelmeden 10 milyon alalım” demiş. Şube müdürünün bu hareketine de Fırsattan İstifade denir. Fırsattan İstifade, birinin başına gelen olaydan yararlanma şeklidir. Bir olay negatif diye zararlı olacak demek değildir.

İleri Gitmek:

Şube müdürünün fikri, Banka müdürünün hoşuna gitse de daha iyisini yapabileceklerini biliyormuş. Şube müdürüne dönüp ” Yolsuzlukta kayıp ettiğimiz 70 milyonu da ekleyip 80 milyon yapalım” demiş. Buna da İleri gitmek denir. İleri gitmek, bir fikrin iyi olmasının daha da geliştirilemeyeceği anlamına gelmediğini öğretir.

Durumu Fark Etmek:

Banka soygununun ertesi günü haberlerde bir başlık çıkar. “Banka soyguncuları 100 milyon çaldılar” yazar. Hırsızlar parayı saymamış olsalar da çaldıkları paranın o kadar tutmayacağını biliyorlarmış. İki hırsız oturup öfkeyle paraları saymaya başlarlar. Kaç kere sayarlarsa saysınlar paranın sadece 20 milyon olduğunu görürler. Yaşlı hırsız çok sinirlenir. Bu kadar tehlikeden sonra banka müdürlerinin kendilerinden çok çalmalarına çok kızmıştır. “Diploma sahibi olmak, Hırsız olmaktan iyi” der. Buna da Durumu Fark Etmek denir. Durumu Fark Etmek, Ziyadesiyle zararlı olan bir yolda olayların işleyişini fark etmektir. Bu durum doğrudan çıkarım yapmaya yani ders almaya gider.

Velhasıl banka müdürleri yolsuzluktan kayıp ettikleri 70 milyon ve yeni ekstra kazandıkları 10 milyon için mutluydular. İki talihsiz hırsız 20 milyona razı olmak zorunda kaldılar sonuçta polise gidecek değiller ya. Banka toplamda 100 milyon kayıp etti ama bunu da en başta kıpırdamadan duran halktan çıkarmanın bir yolunu bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir