Google, Hayatın Amacı Nedir?

Google Hayatın Amacı Nedir?

Hayatın amacı nedir
Hayatın amacını bildiğini söyleyen ve anlatmak için bir çaba içine girip kaleme(klavyeye😉) alan kişinin durumu.

İnanmayabilirsiniz ama işim çok zor. Bu tür yazıların girişinde hep yazarın kendisini tanıtması beklenir. Microsoft da mı çalışıyor ODTÜ mezunu mu bilmek istenir. İşin zorluğuda bunu anlatmakta. Nerenin başbakanı ve ya banka hesabımın durumuna gelmeden önce bir şeylere değinmek zorundayım. Malesef ki bunlar aslında umrunuz da değil. Bu bölümde yazan her şeyi okumak istemenizin sebebi bir bahane arayışınızdan geliyor. Tabi ki ” Kim bu lavuk, Neler başarmış da hayatın amacını çözmüş bakim” deme hakkına sahipsiniz. Lakin Atatürk, Cengiz Han, Büyük İskender gibi ölü ve Aziz Sancar, Bill Gates, Elon Musk gibi yaşayan örnekler varken ve onların hayatını biliyorken kaçımız bu hayatları örnek alıyoruz ki. Eminim burada Astronotum desem içinizden bir şeyler size astronot olsam bende bilirdim/yapardım diyecek. Bana gelince imzaosman.com’un başbakanı ve eksilerde seyreden reklam gelirlerinin sahibiyim. Bu sebepten sakin ve rahat olun. Kendinize bahane bulmayın.
“Hayatın Amacı Nedir” sorusunun cevabı nedir.

Öncelikle şunu kabul edelim. “İnsan düşünebilen bir hayvandır.” Cümle bu şekilde estetik bir kurgulanmaya sahip olsa da aslında hayvanlarda düşünebilir. Her canlı dürtü ve zekanın karışımına sahiptir. Ördekler doğuştan yüzer insanlarda emmeyi bilerek doğar. Ördekler avcılardan kaçmayı ve tür içi iletişimi ebeveynlerinden öğrenir insanlarda inşaatı ve konuşmayı ailesinden öğrenir. Malesef ki bu şekilde cümle estetik değil ama doğrusu bu “İnsanlar Örüntü Tanıma Kabiliyetine Sahip Hayvanlardır.” Her ne kadar öyle olmadığını idda etmek istesek de beslenme, avlanma ve biyolojik her kanıt bizim hayvan kategorisine ait olduğumuzu gösteriyor. Bu noktadan sonra amacımızı hayvani düzeyde aramamız gerekiyor. Her hayvanın(insan da dahil) bilerek ve ya bilmeuerek üç amaç vardır. Hayatta Kalmak, Yemek ve Üremek. Diğer tüm amaçlar bunların karışımı ve ya alt dalıdır. 
“Yemek” Nasıl hayatımın amacı olur? Her zaman yiyorum? 


Her canlı yaşamı için belli bir miktar besin tüketmelidir. Bitkiler bunu topraktan, Otçullar bitkilerden, Etçiller otçullardan ve hepçiller hem etçillerden hem otçullardan sağlar. Her gün en az üç defa yaptığımız bir şeyi hayatımızın amacı haline getirmek çok zor olmaz. Tabi basit bir düşünceyle. Lakin derinlemesine düşündüğümüzde her sabah uyanmamızın ve işe gitmemizin sebebi yemek bulmaktır. Eğer 10.000 yıl önce yaşasaydınız da her sabah avlamak için mağranızdan ayrılmanız gerekecekti. O zamanlarda muhtemelen kolay av bulabileceğiniz yerleri belirlemiş ve ya atalarınızdan öğrenmiş olurdunuz. Tıpkı şimdi kolay yemek bulmanın yolunun işe gitmekten geçtiğini keşfetmemiz gibi. İşte bu yolda kurduğumuz tüm modern sistem bu yemek bulma olayını mümkün mertebe kolaylaştırmak içindir. Giden araba, raflar, kutular, vs ve bunların sanayileri. Bunların hepsi sadece yemek bulabilmek için.
“Hayatta Kalmak” Belki de en zor olanı budur. Ne dersiniz?
Kim bilir belki de hiç hayati tetehlike atlatmadınız. Buna rağmen kimse yolda giderken arabanın kapısını açıp dışarı atlamaz(normalde ve GTA da değilse) bu bizim doğamızda var. Hayatta kalmak insan zekasıyla ilgili bir şey değildir. Bu tamamen dürtüdür. Her canlı hayatta kalmak ister. Vurulan kimseyi görmeseniz bile kafanıza skafanıza silah sıkmazsınız ya da Aslan kafesine girmezsiniz. Hayatta kalmak sadece yapmamak ve tehlikelerden kaçmaktan ibaret değildir. Güvenli şehirler inşa etmelisiniz. Koruyucu silahlar, giysiler, ilaçlar ve daha bir çok şey yapmalısınız. Tabi bir de yemelisiniz. Bunların hepsi hayatta kalmanız için şarttır. Kürklü bir hayvan değilseniz kıyafet bile bir ölüm-kalım mücadelesidir. Bu yolda yaptığınız her şey sırf hayatta kalmak içindir. Bu başkalarının hayatına sebep olsa bile.
“Üremek” Hemen sebebini ve sonucunu anlayabildiğimiz ve muhtemelen yemekten mantıklı gelen neden.


Öyle ya da böyle her canlı üremek zorundadır. Evet yanlış okumadınız bu bir zevk meselesi değildir. İnsanları saymazsak çoğu canlı zorunluluk ve ya zeklvk değil görev olarak görür. Nihayetinde ölümden önce genetik materyalimizi bırakıp soyumuzun ve türümüzün devamını garanti altına almış oluruz. Bu bizim ölümsüzlüğe giden yolumuz ve ya atamızın yolunda olduğumuz taştır. Aşk, şehvet, aile ve daha bir çok kavramın yaratılması özünde üremek ve yeni canlıya güvenli alan sağlamak için geliştirilmiş kavramlardır. Üreyemeyen bir canlının varlığı anlamsızdır. Ne yaparsa yapsın bir kaç nesil sonra unutulmuş ve bir anı olmuş olur. Bu eğilim tür için Yemek ve hayatda kalmak kadar hatta fazlası kadar değerlidir. Sonuçta hepimiz çocularımız için yaşarız. Ebeveynlerimizin bizim için yaşadığı gibi.
Sonuç olarak “Düşünen Hayvanlar” dan öteye gidemedik mi

Genel olarak hayat ölüm ve doğum arasında geçen zamandır. Nihai amaçlarımız ki bu her canlı türünün amacıdır; Yemek, hayatta kalmak ve üremektir.  Bu amaçlar ise genetik olarak işlenmiş ve zamanı geldiğinde dürtü olarak bildirilecektir. Başka isimler ve sıfatlar altında genleriniz sizi bunlara yönlendirmek için her tür hormon silahını üzerinizde kullanmaktan çekinmeyecektir. Sizde büyük bir ihtimalle isteyerek kabul ettiğinizi varsayacaksınız. Aslında nihai amacınızı istemsizde olsa zaten yapıyorsunuz. Benim size tavsiyem bu amacı herçekleştirirken keyif alın. Yani Hayatta kalmayın yaşayın, Üremeyin çocuk sahibi olun, yemeyin zevk alın. İsmini değiştirip keyfinize bakın. Bu sebeplerden ötürü doğum ve ölüm arasında gećen kısa zamanı zevk alarak geçirin. İdealler ve hırslar yüzünden ne kendinizinkini ne de başkasınınkisinkini maf etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir